Zinok a letné menu

Zinok v potravinách. Zinok v jedle - ustrice, krevety, kraby. Denná dávka zinku. Potraviny bohaté na zinok

Mnohý z nás trávia letné dni pri mori. A k príjemnému leňošeniu na pláži patrí aj miestna kuchyňa a s ňou spojené morské dobroty ako sú ustrice, kraby, homáre, krevety, ryby... No nejde len o potraviny, ktorými si z času na čas spestríme svoj jedálny lístok. Vedeli ste, že homár, krab či ustrica sú nesmierne bohaté na zinok, a tým sú prospešné pre naše zdravie? Preto si o nich povieme viac...

 

 

Obsah článku:

Ustrice nabité zinkom

K top potrave obsahujúcej zinok patria ustrice. Tie sú doslova číslom jeden, pretože zinkom sú priam nabité. Stredne veľká ustrica obsahuje takmer 6 mg zinku. Pre mnohých z nás nie je chuťový profil ustríc príliš atraktívny, no po tejto potravine by sme mali siahnuť minimálne raz do mesiaca. Ocení to náš imunitný, reprodukčný, srdcovo-cievny systém, ale aj naše vlasy, nechty i pokožka. Ustrice vďaka svojej vysokej výživovej hodnote, dokážu rýchlo a efektívne doplniť telu chýbajúce živiny.

Ustrice sú okrem zinku bohaté aj na:

  • vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C
  • selén, železo, vápnik, meď, horčík, sodík, draslík,
  • omega-3 mastné kyseliny

Ustrice sa odporúča konzumovať čerstvé, pokvapkané citrónom. A keďže majú aj významný afrodiziakálny účinok, ich efekt bude pre nás možno dvojnásobne príjemný.

Bohatstvo ukryté v kraboch a homároch

Kraby a homáre patria k najbohatším zdrojom zinku v potrave. Povedané v číslach, asi 100 g krabieho mäsa obsahuje cca 6,5 mg zinku. Čo sa homárov týka, 100 g mäsa z homára si dožičíme približne 3,5 mg tohto stopového prvku. Navyše, krabie mäso a mäso z homára sú skutočnou delikatesou, ktorá málokomu nechutí.

Denná dávka zinku

Odporúčané denné dávkovanie zinku je 10-15 mg pre dospelého človeka, u tehotných a dojčiacich žien sa zvyšuje na 16-19 mg. Pre deti do 10 rokov je optimálne prijať denne 5-10mg zinku. Nevyhnutným predpokladom na dostatočný prísun zinku v potrave je jej rozmanitosť a zaváži dokonca aj samotná úprava jedla. Zhoršené životné prostredie a priemyselné spracovanie potravín má za následok, že človek prostredníctvom stravy nedokáže prijať dostatočné množstvo zinku a musí ho dopĺňať špeciálnymi prípravkami.

Potraviny versus lieky

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

TIP NA ZÁVER: Dôležitý je vyvážený pomer zinku k medi. Zinok a meď majú protichodnú funkciu. Do regulácie hladiny zinku a medi často nepriaznivo vstupuje stres: akýkoľvek druh stresu znižuje hladinu zinku a zvyšuje hladinu medi v organizme. Preto využite teplé lúče slnka, oddýchnite si, zrelaxujte sa a ak trávite leto pri mori, doprajte si čerstvé morské plody.

Zdielaj tento článok: