Zinok

Zinok

Zinok je stopový prvok, ktorý sa nachádza v každom ľudskom organizme. Napriek tomu, že ho naše telo obsahuje len malé množstvo (okolo 2-3 gramov), jeho neustála prítomnosť je bezpodmienečne nutná pre našu existenciu. Približne 90% z celkového množstva zinku máme vo svaloch a kostiach. Okolo 6% zinku sa nachádza v najväčšom orgáne ľudského tela – v koži.

Zinok je potrebný pre správnu funkciu kožnej bariéry, reprodukčných orgánov, imunitného systému, produkciu inzulínu, či hormónov štítnej žľazy. Zabezpečuje tiež rast a vývoj, ako i činnosť mozgu.

Nenahraditeľnú úlohu zohráva z hľadiska antioxidácie organizmu, ktorá pokiaľ je dlhodobo narušená, predstavuje zvýšené riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb. Zásoby zinku v organizme sú malé, preto sa nedostatok zinku zvykne pomerne skoro prejaviť. Je preto potrebné dbať na jeho pravidelný prísun v dostatočnom množstve.

Obsah

 

Účinky zinku

Vlasy a nechty

K prvotným prejavom nedostatku zinku v tele patrí nadmerné vypadávanie a znížená kvalita vlasov, ako aj krehké a lámavé nechty, ktoré nezriedka „zdobia“ biele škvrny. Zinok pomáha vylučovať maz vo vlasatej časti hlavy, čo znižuje výskyt lupín a suchej pokožky. Vlasové folikuly sú tak posilnené a vyživené zvnútra a teda o poznanie efektívnejšie, než keď si nanesiete na vlasy rôzne prípravky, ktorých vstrebateľnosť do kože je vždy otázna. Zinok tiež pôsobí na nechty ako stimulátor obnovy ich zdravej štruktúry a rastu.

Pleť a akné

zinok na akné, na pleť, zinok na vlasyKaždodenným používaním rôznych kozmetických prípravkov, ako aj vplyvom znečisteného ovzdušia je naša pleť neustále vystavená impulzom, narúšajúcim prirodzenú kožnú bariéru. Odpoveďou je znížená odolnosť kože a neviditeľné trhlinky, cez ktoré ľahko preniknú do pokožky neželané baktérie a spôsobia infekciu. Zinok aktívne chráni bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Podporuje hojenie trhliniek a rán.

Zápalové procesy v tele však často môžu vyplynúť aj z nesprávnej životosprávy, napríklad v období zvýšenej psychickej námahy. Akné je síce kožným ochorením, známym skôr ako súčasť dospievania, dnes už však vôbec nie je ničím výnimočným, keď sa prejaví aj v neskoršom veku. Najčastejšie je to u mužov a žien po tridsiatke. Pod vznik akné sa podpisuje viacero faktorov. Hlavným z nich je zvýšená produkcia mužských pohlavných hormónov – androgénov, ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz a vplývajú na zvýšené rohovatenie buniek, následne vedúce k tvorbe komedónov. Pokiaľ vás trápia časté defekty na koži a akné, je potrebné najskôr zmeniť životosprávu a zvýšiť príjem zinku. Účinnosť zinku na akné spočíva v jeho antiandrogénnom účinku. Ideálna je jeho kombinácia s kyselinou orotovou, ktorá zabezpečí lepšie vstrebávanie do organizmu a zároveň efektívne pôsobí proti starnutiu pleti.

Zinok pre deti a starších ľudí

Pravidelný prísun zinku je pre deti rovnako dôležitý ako pre dospelých. Počas prenatálneho obdobia, až do veku šiestich mesiacov dieťaťa je jeho prísun zinku a ostatných živín pokrytý stravou matky a neskôr materským mliekom. Po 6. mesiaci je potrebné zinok dieťaťu dopĺňať v strave. Deficit zinku sa u detí môže prejaviť nedostatočným prospievaním, recidivujúcimi infekciami dýchacích ciest, či nechutenstvom. V neskoršom veku je tiež nedostatok zinku spájaný s poruchami učenia.

Nedostatkom zinku v organizme sú viac ohrození aj ľudia nad 60 rokov. U nich môže dopĺňanie zinku významne prispieť k zníženiu výskytu infekčných chorôb, prevencii depresií a neurologických ťažkostí. Na pozore by sa zvlášť mali mať tí, ktorí pravidelne berú diuretiká, lieky na žalúdočnú kyselinu, či na tlak. Tieto lieky znižujú vstrebateľnosť zinku zo stravy.

Tehotenstvo a dojčenie

zinok v tehotenstveZ pohľadu reprodukčného zdravia žien i mužov je zinok nevyhnutným prvkom pre správne fungovanie pohlavných orgánov. Jeho nedostatok môže spôsobiť u mužov zníženie libida i počtu zdravých spermií a tým aj nižšiu šancu na prirodzené počatie. Ženy, ktoré by rady otehotneli, by si mali strážiť príjem zinku najmä kvôli správnej hormonálnej regulácii a produkcii zrelých vajíčok. Zinok a plodnosť teda úzko spolu súvisia. Nedostatok zinku ohrozuje najmä ženy, ktoré pred plánovaným otehotnením dlhodobo užívali hormonálnu antikoncepciu.

Tehotenstvo kladie na ženy vyššie nároky, čo sa týka nutričnej hodnoty stravy. Zinok je v tehotenstve nevyhnutný pre správny vývoj a rast plodu. Nedostatok zinku môže viesť aj k častým mykotickým infekciám pošvy, ktoré pokiaľ sú prítomné počas pôrodu, môžu spôsobiť vážnejšie pôrodné poranenia a iné nepríjemné komplikácie.

Zinok v strave

Pýtate sa, v čom sa najviac nachádza zinok? Medzi potraviny bohaté na zinok patria vo všeobecnosti potraviny živočíšnej skupiny, akými sú červené mäso, či morské živočíchy, napríklad ustrice, homáre, kraby. Preto sa vo všeobecnosti odporúča zvýšiť množstvo zinku v strave ľuďom, ktorí sa stravujú vegetariánsky či vegánsky a to až o 50%. Ak by sme ďalej pátrali po potravinách, ktoré obsahujú zinok, sú to tiež strukoviny ako sója, či arašidy, obilniny a celozrnné výrobky.

Zinok obsahujú aj orechy, huby, zelené vňate, či zelená fazuľka. Nájdeme ho tiež v inaktívnych pivovarských kvasniciach. Odporúčané denné dávkovanie zinku je 10-15 mg pre dospelého človeka, u tehotných a dojčiacich žien sa zvyšuje na 16-19 mg. Pre deti do 10 rokov je optimálne prijať denne 5-10mg zinku. Nevyhnutným predpokladom na dostatočný prísun zinku v potrave je jej rozmanitosť a zaváži dokonca aj samotná úprava jedla.

Užívanie zinku

Pokiaľ denne neprijímame dostatok zinku v jedle, či už kvôli nedostupnosti niektorých potravín v požadovanej kvalite (napríklad spomínané morské živočíchy), alergiám na určité druhy potravín, prípadne nie je v našich silách ustrážiť si jeho príjem kvôli hektickému životnému štýlu a pociťujeme nedostatok zinku v organizme, je vhodným riešením dopĺňanie zinku v tabletách.

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Zinok vo forme výživového doplnku alebo lieku môžeme do organizmu doplniť v rôznych formách. Často ide o citráty alebo organické soli - orotáty, teda o kombináciu zinku a kyseliny orotovej. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre.  

Niekoľko tipov, ako užívať zinok:

  • Pred začatím užívania zinku je vhodné zvážiť svoj zdravotný stav a vyváženosť jedálnička. Pokiaľ sa nejedná o akútnu deficienciu, zväčša nie je vhodné denné užívanie zinku vo veľkých dávkach.
  • Pri výbere vhodnej formy zinku v tabletách buďťe pozorní a radšej sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Najefektívnejšie pre telo je prijímať zinok samostatne (nie v multivitamínoch).
  • Uprednostnite kvalitný produkt s garantovaným obsahom zinku.
  • Pokiaľ sa objaví nevoľnosť, malátnosť, kovová chuť v ústach, či bolesť hlavy, znížte dávkovanie, prípadne po konzultácii s lekárom prerušte užívanie zinku.
  • Ak užívate antibiotiká, je vhodné zachovať aspoň 3-hodinový odstup. Rovnako je vhodné dodržať časový odstup aj od príjmu stravy aspoň 2 hodiny.

Zdielaj tento článok: