Bylinková lekárnička

Liečivé bylinky na žalúdok, spánok, zápal, trávenie, bolesť hlavy, na prechladnutie, bolesť v hrdle

Bylinky dokážu skutočné zázraky, preto domáca bylinková lekárnička zažíva comeback. Prírodné sily byliniek využívali už v starovekom Egypte pred päťtisíc rokmi. Prírodné sily vôní a olejov využívali už v starovekom Egypte pred päťtisíc rokmi. Arómoterapia pôsobí najprv na psychiku. Síce jemne, no s veľkou intenzitou. To má priaznivý dosah aj na naše telo. Najmä v tomto sychravom období je veľmi príjemné prevoňať si interiér vôňou, ktorú si stav nášho tela vyslovene vyžaduje.

 

Čo kedy pomôže?

Bolesť v hrdle, prechladnutie

Pri prechladnutí, chrípke či zápale pľúc je vhodná napríklad borovica lesná. Jej ihličie totiž obsahuje pinosolvin – látku ničiacu rôzne baktérie a, mimochodom, zastavujúcu aj rast TBC bacilov. Zaberá aj citrón, bergamot, eukalyptus, santal, šalvia lúčna, tymian alebo zázvor. Pri nádche a upchatých dutinách pomôže mäta pieporná. Keďže je to veľmi silný olej, treba ho užívať opatrne, hlavne u detí. Vyskúšať môžete aj borovicu, brezu, citrón, harmanček, myrhu, myší chvost či levanduľu.

Bolesť hlavy

Ak trpíte bolesťami hlavy či migrénami, skúste si na spánky, čelo a zátylok natrieť trochu mäty piepornej. Pomôže vám aj bazalka, citrón, eukalyptus, medovka, smrekovec, tymian, verbena alebo zázvor.

Trávenie

Keď máte ťažkosti s trávením, skúste mätu piepornú. Tá veľmi účinne posilňuje žalúdok, pôsobí proti nevoľnosti, napríklad pri cestovaní, pri hnačke i proti zápche. Je to jeden z najúčinnejších olejov (fenikel, jalovec, kardamón) prospievajúcich tráviacemu systému. Pri črevných problémoch je dobrý aj kardamón, rasca, palina alebo rozmarín.

Popáleniny a odreniny

Na popáleniny a spáleniny je vhodná levanduľa. Ak máte zapálené oči alebo nehojace sa rany, môžete ich aplikovať priamo na kožu. Ďalším výborným liekom na popáleniny a rany je tea tree.

Smútok a depresia

Medzi oleje, ktoré liečia namrzenosť, smútok a podráždenie, patrí napríklad damaská ruža. Je to jeden z najluxusnejších olejov vôbec, je veľmi účinný, a preto ho stačí len malé množstvo. Na nervový systém blahodarne pôsobí aj levanduľa, ktorá je vhodná proti depresiám. Výborný je aj nerol, ktorý pomáha uvoľňovať duševné a emocionálne napätie a úspešne bojuje aj s úzkosťou. Ak mávate citové problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou, pomôže vám geranium, ktoré tieto ťažkosti vyrovnáva. Pôsobí aj proti depresiám a napätiu. Proti depresívnym stavom je výborná mandarínka.

Odpudzovanie hmyzu

Proti hmyzu veľmi dobre pôsobí levanduľa. Môžete ju používať aj ako repelent, spoľahlivo odpudzuje aj mole – stačí vložiť vetvičku do skrine či bielizníka.

Bolesť

Pre svoje silno ochladzujúce účinky pôsobí proti bolesti mäta pieporná. Môžete ju použiť aj ako prvú pomoc pri akútnych bolestiach.

Menštruácia, klimaktérium, šestonedelie

Harmonizujúce účinky v období menštruácie, klimaktéria, šestonedelia, ale aj v období dojčenia má geranium. Vyrovnáva hladiny ženských hormónov.

Bodnutie hmyzom

Pri bodnutí hmyzom pomáha tea tree a levanduľa. Môžete ich použiť aj proti všiam a kliešťom.

Dobrý spánok

Ak sa často budíte, skúste nerol, ktorý by mal váš spánok upokojiť. Proti nespavosti použite levanduľu, medovku či ružu.

Zdroj:https://www.babyweb.sk/domaca-aromolekarnicka

Zdielaj tento článok: