Ako rozpoznať príznaky chrípky a prechladnutia

Príznaky prechladnutia a chrípky. Aké sa prejavuje prechladnutie a chrípka. Prechladnutie vs chrípka

V dôsledku klimatických zmien sa ľudský organizmus musí čoraz častejšie vyrovnávať s náhlymi zmenami teplôt. Teplotné výkyvy nás oslabujú, a tak skôr podľahneme vírusovým infekciám. Hoci sa choroby z prechladnutia vyskytujú po celý rok, najvyššiu incidenciu dosahujú počas zimy. V zimnom období sa viac zdržiavame v uzavretých priestoroch, kde sa infekčné vírusy šíria rýchlejšie. Vykúrené miestnosti so suchým vzduchom majú na svedomí vysúšanie nosovej sliznice, na ktorej sa vírusy jednoduchšie usídlia. Pri prechladnutí aj pri chrípke sú infikované horné dýchacie cesty.

 

Ako teda správne rozlíšiť príznaky chrípky a prechladnutia? Akú liečbu nasadiť? Ako im predchádzať?

Obsah článku:

Prečo je dobré vedieť rozpoznať príznaky chrípky a príznaky prechladnutia?

Infekčné ochorenia dýchacích ciest sú pre organizmus záťažou, s ktorou sa musí vysporiadať. Pri prechladnutí sa môže človek cítiť zle niekoľko dní. No chrípka nesmierne zaťažuje organizmus a jej neliečenie môže mať fatálne následky. Aby boli imunologické procesy účinné, treba vedieť identifikovať typ ochorenia a následne nasadiť správnu liečbu.

Hlavné rozdiely medzi chrípkou a prechladnutím

Chrípka aj prechladnutie sa prejavujú podobnými príznakmi. No chrípka je závažnejším ochorením a jej pridružené príznaky intenzívnejšie.
Prechladnutie berieme skôr ako banalitu, z ktorej sa snažíme dostať vlastnými silami, a ktoré nás len málo obmedzí. S prechladnutím mnohí z nás chodia do práce, či do školy. Pri chrípke, je to komplikovanejšie, pretože hoci sa snažíme, náš organizmus je natoľko oslabený, že aj bežné aktivity nám spôsobujú utrpenie.

Nasledujúca tabuľka prehľadne popisuje hlavné príznaky oboch ochorení a rozdiely medzi nimi.

Príznaky chrípky a prechladnutia - tabulka. Silné prechladnutie príznaky. Silné príznaky chrípky

Prechladnutie v tehotenstve

Aktuálne diskutovanou témou je prechladnutie v tehotenstve.Prechladnutie v tehotenstve, Silné prechladnutie na začiatku tehotenstva. Prechladnutie v tehotenstve príznaky. Svoju úlohu to zohráva vo veľkej miere psychika.

Budúca mamička je vystrašená, či svojím prechladnutím nemôže ublížiť bábätku. A to jej na psychickej pohode nepridáva. Dôležité je rýchlo zareagovať a dopriať si pokoj na lôžku. Odpočinok, množstvo tekutín vo forme teplého (nie však horúceho) čaju a dostatok ovocia sú tou správnou voľbou. V každom prípade sa odporúča poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Ak máte nedostatok zinku, máte problém

Zinok na prechladnutie. Prevencia proti prechladnutiu a chrípke. Príznaky prechladnutia a chrípkyZinok je stopový prvok, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Nedostatok zinku v organizme je zapríčinený jeho nedostatočným príjmom. V globálnom meradle konzumujeme stravu s nízkym obsahom tohto stopového prvku, za čím stojí zhoršená kvalita životného prostredia, a teda aj kvalitatívne nedostatočné potraviny. Jeho nedostatok však spôsobuje aj nadmerná fyzická záťaž, úraz, strata krvi, tehotenstvo a pod. Následný deficit zinku sa môže prejaviť oslabením imunitného systému, častejšími prechladnutiami a chrípkami. Ľudia s chronických nedostatkom zinku sú preukázateľne náchylnejší na zápalové ochorenia a infekcie.

Lieky na chrípku a lieky na prechladnutie

Na trhu je množstvo liekov a výživových doplnkov. Príznaky chrípky. Lieky na chrípku a prechladnutie. Proti prechladnutiu a chrípkeDôležité je poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Ako bolo spomenuté vyššie, zinok urýchľuje proces uzdravovania. Pokiaľ ide o odporúčanú dennú dávku zinku, vychádzajme z toho, že zinok je stopový prvok. Znamená to, že pre správne fungovanie organizmu ho stačí málo, no jeho účinky sú markantné. Všeobecne sa odporúčaná denná dávka zinku pohybuje medzi 10 až 15 mg pre dospelého človeka. V záťažových situáciách, u tehotných či dojčiacich žien, alebo pri liečbe chrípky alebo prechladnutia, sa zvyšuje denná dávka na 16 až 19 mg. Deti do veku 10 rokov by mali optimálne prijať 5 až 10 mg zinku za deň.

Terapeutický účinok zinku zintenzívňuje kyselina orotová, ktorá silne vplýva na jeho vstrebávanie z tráviaceho traktu.

Liečba chrípky a prechladnutia herbálnou medicínou

Liečba prechladnutia. Bylinky na prechladnutie a chrípku. Liečivé čaje. Recept na liečivý čaj

V súlade so všeobecným trendom zdravého životného štýlu, sa čoraz viac ľudí prikláňa k herbálnej medicíne. A to aj pri liečbe chrípky či prechladnutia. Bylinky opäť získavajú na popularite.

Účinný recept na liečbu chrípky či prechladnutia pozostáva z niekoľkých silných bylín. Nenechajte sa odradiť viacerými bylinami potrebnými na vytvorenie tejto zdravotnej bomby. Keď si ju už raz pripravíte, bude pre vás neoceniteľnou pomocou.

 

Bylinná zmes pozostáva z:

  • 10g kvetu bazy čiernej /je močopudná, podporuje potenie a znižuje horúčku/
  • 5g rumančeka /má vynikajúce protizápalové účinky/
  • 5g podbeľu liečivého /uvoľňuje dýchacie cesty od hlienov/
  • 5g lipového kvetu /upokojuje a zmierňuje kašeľ/
  • 10g koreňa púpavy lekárskej, nasekanej nadrobno /povzbudzuje trávenie, štartuje metabolizmus/
  • 5g listu jahody obyčajnej /obsahuje vitamín C/
  • 15g túžobníka brestového /pôsobí ako rastlinný aspirín/

Na jednu šálku tohto silného čaju stačí jedna kopcovitá lyžička bylinnej zmesi. Zmes zalejte horúcou, no nie vriacou vodou a nechajte lúhovať 5 minúť. Denne sa odporúča vypiť max. 3 šálky tohto čaju.

Zdielaj tento článok: