Nedostatok spánku spôsobuje oslabenie imunity

Spánkový režim. Čo spôsobuje nedostatok spánku? Spánkový deficit. Nedostatok spánku. Imunitný systém.

Imunitný systém človeka dostáva v jesenných mesiacoch zabrať. Letná pohoda je preč, teploty klesajú, skôr sa stmieva, vstávame takmer za tmy, mení sa čas – tomu všetkému sa musí náš organizmus prispôsobiť. Svojej imunite môžeme pomôcť aj tým, že skvalitníme svoj spánkový režim.

 

 

Obsah článku:

Spánkový deficit znižuje schopnosť organizmu bojovať s vírusmi

„Podľa vedcov z Carnegie Mellon University V USA ľuďom, ktorí denne spia menej ako sedem hodín, hrozí až trojnásobne vyššie riziko nachladnutia ako ľuďom, ktorí spia denne osem a viac hodín. Nedostatok spánku podľa lekárov poškodzuje imunitný systém a znižuje schopnosť organizmu bojovať s vírusmi spôsobujúcimi nádchu alebo chrípku. Ďalší americký výskum uverejnený v odbornom časopise Archives of Internal Medicine zase ukázal, že ľudia, ktorí spia denne sedem a viac hodín, lepšie čelia srdcovým chorobám. Nestačí však, aby bol spánok dostatočne dlhý, musí byť aj kvalitný.“

Posilnite imunitu zinkom

Zinok je minerál, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov prechladnutia, napríklad horúčky či kašľa. Zinok je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave.

Zinok v potravinách

Z potravín je zinok obsiahnutý najmä v pečeni, tmavom mäse, mlieku, vaječných žĺtkoch a morských živočíchoch, hlavne ustriciach. Pri úprave potravín však majte na pamäti, že zinok sa varením či mletím ničí.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/13391-nedostatok-spanku-skodi-srdcu-aj-postave/

 

Zdielaj tento článok: