Zinok potrebujeme všetci

Všetci potrebuejem zinok. Čo všetko obsahuje zinok. Rozdiel medzi  zinkom a zinkorotom

Nemáte to šťastie, že Vás vyrážky opustili s odchodom puberty? Máte slabé nechty, ktoré sa Vám zlomia aj pri malom náraze? Alebo Vás trápi vypadávanie vlasov vo zvýšenej miere?To všetko môže indikovať nedostatok zinku v tele. Zinok skutočne potrebujeme všetci.

 

 

 

Obsah článku:

Prečo potrebujeme zinok?

Zinok patrí k stopovým biogénnym prvkom a hoci ho ľudský organizmus obsahuje len 2 až 3 gramy, pre jeho fungovanie je nevyhnutný. Nedostatok zinku na genetickom podklade alebo v dôsledku jeho nedostatočného príjmu v potrave môže viesť k rôznym patologickým zmenám na koži, k jej suchosti, problematickému hojeniu rán a zápalov, vzniku či zhoršeniu akné, zvýšeným vypadávaním vlasov, zhoršeniu kvality nechtov a pod.

Zinok pre krásne vlasy

Vlasy sú skutočnou korunou krásy a jedným z prvých hodnotiacich kritérií vizuálnej stránky jedinca. Ich denno-denné vypadávanie je prirodzenou súčasťou rastového cyklu vlasov. Avšak medzi pravidelným a nadmerným vypadávaním vlasov je len malý rozdiel a správne rozhodnutie v správny čas nám môže pomôcť obmedziť vypadávanie vlasov ešte pred tým, než sa skomplikuje. Vlasom taktiež neprospieva ani časté používanie agresívnej vlasovej kozmetiky obsahujúcej sulfáty, parabény či umelé farbivá. Namáhame ich aj úpravou horúcim vzduchom, chemickou trvalou, zaťažujeme ich príčeskami a pod. Naša koruna krásy tak paradoxne vyzerá mdlo, sucho alebo sa trápime s rozštiepenými končekmi. Pokiaľ ide o udržanie zdravých vlasov, prvá vec, ktorú odporúčajú odborníci z celého sveta, je dobre vyvážená strava.

Strava by mala obsahovať potrebné:

  • vitamíny,
  • bielkoviny,
  • železo,
  • základné tuky,
  • zinok.

Nízka hladina zinku môže mať "prsty" aj v pomalom raste vlasov. Pre rast vlasov je to nesmierne dôležitá živina, ktorá umožňuje preniesť signál z jednej bunky do druhej, vrátane signálu, ktorý prikazuje  vlasovým folikulom začať a pokračovať v raste. Zinok pomáha vylučovať maz vo vlasatej časti hlavy, čo znižuje výskyt lupín alebo suchej pokožky, ktoré by mohli inak spôsobiť vypadávanie vlasov.

Zinok pre krásne nechty

Nechty sú zrkadlo nášho zdravia. Zdravé nechtové platničky sú hladké, bez rýh, rovnako hrubé a mierne klenuté. Majú jemne ružové lôžko a jemný lesk. Pri koreni nechtov je viditeľný nechtový mesiačik, teda polkruhovitá biela plocha. Kožtička okolo nechtov je jemná, scelená a slúži ako ich ochrana. Ak to tak nie je a kvalita nechtov sa nám zhoršila, niečo nášmu telu chýba. Nechtom neprospievajú ani agresívne odlakovače, chemické čistiace prostriedky a rovnako tak ani časté návštevy nechtových salónov, kde si stále viac žien necháva upravovať nechty gélom či akrylom. Čo je na jednej strane estetické i praktické, no na strane druhej je to nechtu neprirodzené a môže to spôsobiť ich mechanické poškodenie či rôzne plesňové ochorenia. Zinok dodá takto oslabeným, lámavým či pomaly rastúcim nechtom potrebnú výživu.

Zinok pre krásnu pokožku

Pokožka posiata hnisavými vyrážkami človeka hendikepuje a zvlášť zle vplýva na jeho psychiku. Napriek tomu, že je typickým kožným ochorením pubertálneho obdobia, znepríjemňuje život aj starším ročníkom. Pod vznik akné sa podpisuje viacero faktorov. Hlavným z nich je zvýšená produkcia mužských pohlavných hormónov – androgénov, ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz a vplývajú na zvýšené rohovatenie buniek vedúce k tvorbe komedónov. Tak vzniká ideálne prostredie pre množenie baktérie Propionibacterium acnes spôsobujúcej zápaly kože, teda akné. Následnú liečbu indikuje dermatológ na základe stupňa akné, jeho lokácie či spôsobu hojenia s možnou tvorbou jaziev.  Liečba by mala byť zameraná na čo najviac faktorov  podieľajúcich sa na vzniku akné. Aj preto odborníci odporúčajú využiť kombináciu účinných látok. V najčastejších prípadoch ide o antibiotickú liečbu v kombinácii so zinkom, ktorý potláča tvorbu mazu, má antiandrogénny účinok a podporuje antibakteriálny účinok antibiotika. Ideálna je kombinácia zinku s kyselinou orotovou, ktorá zabezpečí jeho lepšie vstrebávanie a zároveň pôsobí proti starnutiu pleti.

Čo robiť keď máme nedostatok zinku?

Zinok je možné dodať organizmu vhodnou stravou. Bohatým prírodným zdrojom zinku sú ustrice, mäkkýše, sója, huby, strukoviny, nelúpaná ryža či tekvicové semená. Zhoršené životné prostredie a priemyselné spracovanie potravín má za následok, že človek prostredníctvom stravy nedokáže prijať dostatočné množstvo zinku a musí ho dopĺňať špeciálnymi prípravkami. Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdielaj tento článok: