Chôdza posilňuje imunitu

chôdza, pohyb, posilnenie imunity, les

Chôdza, resp. pravidelný pohyb výrazne zvyšuje výkonnosť imunity. Platí, že čím viac pohybu, tým silnejšia obranyschopnosť organizmu. Avšak vyčerpávajúce aktivity nie sú nutné. Stačí aj obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu. Aj niekoľko minútová prechádzka dokáže spraviť zázraky, a to nielen s vašou imunitou i s pohybovým aparátom. Navyše, ak si pri prechádzke doprajete príjemnú spoločnosť, pozitívne sa to odrazí aj na vašej nálade.

Chôdza je dobrý liek

Ako je uvedené v článku Prečo chodiť na prechádzky, grécky lekár Hippokrates považoval chôdzu za „najlepší liek, aký môže človek brať“. Ešte aj jedno porekadlo hovorí: „Mám dvoch lekárov, ľavú a pravú nohu.“ Naozaj je chôdza taká zdravá?

Výsledky niektorých výskumov ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne chodia pešo, nie sú tak často chorí ako ľudia, ktorí žijú sedavým spôsobom života. Výskumom sa zistilo, že chôdza znižuje riziko vzniku choroby srdca a mozgovej príhody. Pomáha vyhnúť sa cukrovke, pretože zlepšuje schopnosť organizmu využívať inzulín. Posilňuje kosti, a tým pomáha predísť osteoporóze. Chôdza celkovo posilňuje telo a zvyšuje jeho pohyblivosť a obranyschopnosť. Pomáha schudnúť alebo udržať si hmotnosť. Okrem toho zlepšuje spánok, duševné schopnosti a pomáha proti depresii.

Výskumníci z Univerzity v Južnej Karolíne pred niekoľkými rokmi zistili, že 15-minútová prechádzka uvoľňuje úzkosť a napätie lepšie ako mierny upokojujúci prostriedok! Podobne ako pri iných fyzických činnostiach, aj pri chôdzi sa uvoľňujú v mozgu endorfíny. Tieto chemické látky tlmia bolesť a spôsobujú, že človek je pokojný a cíti sa dobre.

Chôdza pre zdravie

Podľa kanadských novín The Medical Post už aj pomalá prechádzka môže byť zdraviu prospešná. V štúdii uverejnenej v The New England Journal of Medicine sa uvádzalo, že už 800 metrov chôdze denne predlžuje život. Úžitok z toho, že človek trikrát denne desať minút cvičí, je podľa nedávnych výskumov skoro taký, ako keď cvičí denne naraz 30 minút. Preto sa možno rozhodnete parkovať autom ďalej od cieľa svojej cesty a zvyšok chodiť pešo. Alebo by ste mohli niekedy cez deň ísť na miniprechádzku.

Ešte užitočnejšia je svižná chôdza. Dr. Carl Caspersen z amerických Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb v Atlante povedal: „Keď človek zmení sedavý spôsob života a zavedie si v niektoré dni týždňa svižné polhodinové prechádzky, môže prudko znížiť riziko [že ochorie].“ Na chôdzi je veľmi dobré aj to, že sa jej môžu venovať ľudia každého veku a takmer v akomkoľvek zdravotnom stave. Okrem toho si nevyžaduje zvláštny tréning ani mimoriadne fyzické schopnosti — stačí pár vhodných topánok.

Výhody pohybu v skratke

● jedna hodina chôdze týždenne môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca

● pomalou chôdzou spálime cca 800-1200kJ/hod. Rýchlou chôdzou až cca 2000 kJ/hod

● 15 minút rýchlej chôdze denne môže predĺžiť život aj o 3 roky

● pravidelná chôdza dokáže zmierniť bolesť ľudí trpiacich artritídou o 24-32%

● chôdzou môžeme znížiť krvný tlak a aeróbnu kapacitu až o 19%

Zdroje:

http://wol.jw.org/preco-chodit-na-prechadzky

http://dailyhealthpost.com/the-perks-of-walking/

Zdielaj tento článok: