Vitamíny a minerály pre krásnu pleť

Vitamíny a minerály na pleť a pokožku. Najlepšie vitamíny na akné. Vitamíny proti akné. Zinok na akné.

 

 

S prichádzajúcou jarou by sme mali dožičiť aj našej pleti oživenie a prebudenie a to hlavne v podobe plnohodnotnej stravy plnej vitamínov, minerálov a stopových prvkov. A ktoré presne sú tie top vitamíny a minerály pre krásnu a mladistvú pleť? Ponúkame zoznam tých najdôležitejších.

  Najlepšie vitamíny pre krásnu pokožku

  Vitamín C pre krásnu pleť

  Antioxidantom číslo jedna je zaručene vitamín C, ktorý zmierňuje poškodenie buniek voľnými radikálmi a chráni pred slnečným žiarením. Dôležitý je pri procese tvorby kolagénu, zachovania elasticity pokožky a tým spomaľuje proces starnutia pokožky. Vitamín C sa nachádza v ovocí, ktoré evokuje sviežosť, a preto aj pokožka je pri dávkach vitamínu C svieža a krásna. Najviac vitamínu C prirodzene nájdete v šípkach, čiernom ríbezlí, listovej zelenine ako ružičkový kel, kapusta, brokolica, v červenej paprike alebo v plodoch rakytníka.

  Vitamín E proti akné

  Vitamín E  je úžasný prvok, ktorý sa dokáže dobre vsiaknuť do pokožky a tým ju výborne regeneruje, hydratuje a prekrvuje. Prienikom do pokožky sa aktívne zúčastňuje na obnove poškodenej kože, pri hojení rán, zápalov kože, a preto sa pridáva do hojivých mastí. Zároveň redukuje vrásky a pomáha bojovať proti vzniku pigmentových škvŕn. Ľudia, ktorí majú problémy s akné by obzvlášť mali zvýšiť prísun potravín bohatých na vitamín E. Patria sem najmä obilné klíčky, rastlinné oleje lisované za studena, orechy, sójové bôby, zelená listová zelenina, vajíčka, obilniny, ryby alebo sladké zemiaky.

  Vitamín A hydratuje pokožku

  Vitamín A v kombinácii s vitamínom E aj C dokáže pôsobiť proti vzniku bunkového karcinómu. Pokožka je pevnejšia, odolnejšia a tým, že vitamín A zabraňuje suchej a šupinatej pokožke, je hydratovanejšia. Vitamín A a jeho deriváty sa používajú najmä na liečbu akné a psoriázy. Jeho hlavným zdrojom je najmä plnotučné mlieko. Vitamín A sa nachádza hlavne v pestro sfarbenom ovocí marhule či maliny, cukrový melón a v zelenine ako mrkva alebo tekvica.

  Vitamíny skupiny B a ich regeneračná schopnosť

  Vitamíny skupiny B ako komplex sa starajú o pružnosť a hydratáciu pokožky. Pokožka nepozná sivastý odtieň a je krásne ružovkasto prekrvená. Vitamíny skupiny B svojou regeneračnou schopnosťou v pokožke pomáhajú pri liečbe herpesov, zápalových infekčných kútikov úst a rôznych nežiadúcich prejavov na pokožke. Významný z komplexu je Biotín (B7), ktorý prispieva ku zdravej pokožke, vlasov ako aj nechtov.

  Najúčinnejšie minerály pre aknóznu pleť

  Zinok je stopový prvok , ktorý je v ľudskom tele nenahraditeľný. Je veľmi dôležitý pre celý organizmus a pri tvorbe kolagénu. Pomáha pri hojení rán, jaziev, pri liečbe akné. Keďže znižuje mazotvornosť, zabraňuje tvorbe akné a nepekným jazvičkám po akné. Dokáže prečistiť pleť, znížiť pórovitosť, potlačiť tvorbu mastných šupín na pokožke tváre ako aj v časti pokožky, kde rastú vlasy, čo je typické pre niektoré druhy ochorení na pokožke. Zinok nájdete najmä v žitných vločkách, pšenici, pšeničných otrubách, prírodnej ryži, slnečnicových semenách, v maku, strukovinách, tekvicových semenách, mäse, hubách, pivovarníckom droždí a vo vaječnom žĺtku.

  Selén

  Selén je silný minerál, ktorý chráni bunky pokožky pred voľnými radikálmi, je súčasťou boja proti rakovine, spomaľuje starnutie pokožky, detoxikuje organizmus a jeho nedostatok môže dokonca viesť ku vzniku ekzémov. Nájdeme ho v orechoch, morských rybách, ľadvinkách či ovsených vločkách.

  Meď

  Meď sa často označuje aj za prvok krásy, pretože vyživuje kožu a vlasy. Pôsobí blahodarne na krvný obeh pokožky, prekrvuje, má antibakteriálne účinky a ničí zárodky hubových infekcií na povrchu. Meď obsahujú aj morské živočíchy a melasa. Z ovocia je obsiahnutá najmä v banánoch a slivkách. Meď je však vhodnejšie aplikovať priamo na pokožku vo forme krémov.

  Zinok, meď a vitamín C spolu produkujú dôležitú bielkovinu elastín, ktorá zabezpečuje štruktúru pokožky zvnútra.

  Ako zinok organizmu doplníme?

  Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Zinok vo forme výživového doplnku alebo lieku môžeme do organizmu doplniť v rôznych formách. Často ide o citráty alebo organické soli - orotáty, teda o kombináciu zinku a kyseliny orotovej. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre.

  Zdielaj tento článok: