Zásady dermatologičky pre zdravú pleť

Zdravá a čistá pleť bez akné

Dermatovenerologička Lucia Drahovská spísala niekoľko rád, ktorých dodržiavanie prispieva k udržaniu zdravej a krásne pleti.

Životospráva – vyživte pleť zvnútra

Základom starostlivosti o pleť je v prvom rade správna životospráva. Krásna a zdravá pokožka je jednoducho zrkadlom našej stravy. Proste všetko, čo skonzumujeme, sa zobrazí aj na našej pleti. Neprospieva jej príliš veľa sacharidov v podobe sladkostí či dokonca bieleho pečiva. Sacharidy totiž spôsobujú nadmernú produkciu mazu, ktorý je príčinou tvorby akné. Podobné účinky môže mať nadmerná konzumácia mlieka, sóje alebo čokolády. Pokožke jednoducho prospieva vyvážená strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a vlákninu.

Ovocie bohaté na vitamín C pôsobí napríklad ako antioxidant a bojuje proti starnutiu pleti. Do jedálnička preto môžeme zaradiť citrusové plody, ananás, jahody alebo brokolicu. Na hydratáciu pleti zase zaberá najviac obyčajná zelená uhorka alebo prípadne stačí vymeniť kávu za zelený čaj. Na aknóznu pleť zase pomáha konzumácia rýb, ktoré sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny.

Nenahraditeľným stopovým prvkom pri liečbe akné, hojení rán i jaziev je zinok. Dokáže znížiť pórovitosť a dokonca potlačiť tvorbu mazu. Priemyselné spracovanie potravín má za následok, že stravou nedokážeme prijať dostatočné množstvo zinku a musíme ho dopĺňať. Aby sme ho prijali v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, napríklad Zinkorot®, ktorý obsahuje garantovanú koncentráciu zinku a je tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem zinku obsahuje Zinkorot® aj kyselinu orotovú, ktorá zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu. Liek je určený na vnútorné použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku.

Read more: http://feminity.zoznam.sk/c/896627/odbornicka-prezradza-tajomstvo-krasnej-pleti#ixzz3x1OKfiMC 

Pitný režim – alfa a omega pre našu pleť

So správnym stravovaním súvisí prirodzene aj pitný režim, ktorý mal byť pre zdravú pokožku samozrejmosťou. Správna hydratácia zvonka aj zvnútra dodáva pleti žiarivosť, pokožka je napnutá a mladistvá. S pribúdajúcim vekom treba dbať na doplnenie tekutín ešte viac. Najlepšia je čistá voda, doplnená minerálnou vodou, bylinným či zeleným čajom. Alkohol by sme mali považovať za nepriateľa našej pokožky. Dehydratuje ju, pleť vyzerá staršie a vyblednuto. Snažte sa teda obmedziť jeho spotrebu.

Kvalitný spánok je základ

Ak chceme mať krásnu pleť, nemali by sme podceňovať to, čo je pre nás najprirodzenejšie -  spánok. Pri kvalitnom spánku sa totiž regenerujú kožné bunky, pleť sa zbavuje nežiadúcich látok a znovu sa napĺňa vlahou. Pre zdravú pleť by sme si mali dožičiť najmenej šesť hodín spánku a ešte dôležitejšie je zaspávať pred polnocou. V čase do polnoci sa totiž tvorí najviac hormónu melatonínu, potrebného pre regeneráciu, ktorý na organizmus pôsobí ako antioxidant a podporuje správne fungovanie imunitného systému. Okrem toho sa počas spánku aktivizuje činnosť rastového hormónu, ktorý regeneruje bunky produkujúce kolagén. Spánok je jednoducho najlepší recept na vrásky, začervenanie pleti, či iné nedokonalosti pleti.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Pohyb prospieva nielen nášmu telu a mysli, ale aj našej pleti. Už len krátkou prechádzkou na čerstvom vzduchu zásobíme našu pleť potrebnou dávkou kyslíka, ktorý ju osvieži a prinavráti jej mladistvosť.

Sauna – dodá mladistvý vzhľad

Ku krásnej a zdravej pleti napomáha aj saunovanie. Prehriatie pokožky v saune totiž podporuje potenie, pri ktorom sa vylučujú škodlivé látky. Pleť sa v saune prekrvuje, póry sa prečistia a obnoví sa pružnosť pleti. Pokožka postupne zosilnie a vráti sa jej prirodzený jas. Sauna navyše zlepšuje aj stav ekzémov a psoriázy či jaziev. Do sauny si nezabudnite zobrať so sebou špongiu, ktorou si môžete šúchať pokožku – takto odstránite odumreté kožné bunky a pleť tak bude výrazne hladšia a na pohľad bude pôsobiť mladšie.

Termálna voda na tvár – osvieženie za pár sekúnd

V posledných rokoch sa termálna voda na tvár v spreji teší veľkej obľube. Je to totiž vynikajúci prostriedok na okamžité osvieženie a hydratovanie pleti. Vďaka vysokému obsahu cenných minerálnych látok a solí za pár sekúnd revitalizuje a vyživuje. Obľúbená je najmä počas horúcich dní, pri cestovaní, ale oceníte ju aj v zimných mesiacoch, keď sú miestnosti prekúrené. Využiť ju môžete aj na odličovanie, či korekciu make-upu.

Pleťové masky

K top pomocníkom pri starostlivosti o pleť patria aj pleťové masky – hydratačné, regeneračné alebo rozjasňujúce. Výborne pomôžu pri rozjasnení unavenej pleti, vyhladia ju a prinavrátia zdravý vzhľad. Treba však vedieť, po akej maske, kedy siahnuť. Dôležité je vedieť, aký typ pleti máme a výber takisto záleží od aktuálneho ročného obdobia. V súčasnosti je na trhu nesmierne množstvo masiek, ale najlepšími pomocníkmi je sama príroda – účinné masky si totiž môžeme pripraviť aj doma z rôznych surovín ako je med, jogurt, uhorka, avokádo a iné.

Tvárová gymnastika

Na udržiavanie pružnosti pleti výborne funguje tzv. tvárová gymnastika, ktorá predstavuje súbor jednoduchých ale cielených cvikov pre tvárové svaly, ktoré ich majú posilniť a týmto spôsobom udržiavať vitalitu pleti a bojovať proti vráskam. Cviky sú zamerané na problémové partie tváre ako čelo, líca, pery, brada, krk či okolie očí. Najdôležitejšie je súbor cvikov pravidelne opakovať.

 

Zdielaj tento článok: