Ako citlivej pleti prospieva zinok?

Zinok na akné. Zinok tablety proti akné na pleti, tvári, chrbte, krku. Čo je dobré na akné? Čo na akné v puberte?

Obsah:

Pokožka posiata hnisavými vyrážkami človeka hendikepuje a zvlášť zle vplýva na jeho psychiku. Napriek tomu, že je typickým kožným ochorením pubertálneho obdobia, znepríjemňuje život aj starším ročníkom. O tom, čo je akné, ako vzniká, aké prejavy môže mať a ako takejto citlivej pleti prospieva zinok, hovorí nasledujúci článok.

Čo je akné a jej prevencia

Akné patrí medzi jedno z najčastejších chronických ochorení kože a zároveň aj najbežnejšie kožné ochorenie mládeže v pubertálnom veku. Žiaľ, je veľmi často považované za banálne ochorenie puberty s minimálnym, stereotypným alebo uniformným záujmom lekára o jeho liečbu. Pritom cielená terapia je v prevažnej väčšine prípadov úspešná a nikto nemusí trpieť neestetickými kožnými prejavmi, ktoré sú pre toto ochorenie typické.

Napriek tomu, že akné postihuje najčastejšie mladých ľudí v puberte, môže sa vyskytovať aj u novorodencov, detí pred pubertou a dospelých vyššieho veku. Vďaka cielenej a skorej terapii môže byť liečba nielen úspešná, ale sa aj výrazne znižuje riziko vzniku trvalých jaziev, ktoré sú častým sprievodným javom nesprávne liečeného akné, najmä u chlapcov v pubertálnom veku.

Ako a prečo vzniká akné?

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz spojené s typickými povrchovými kožnými erupciami, ktoré sú spôsobené upchatím kožných pórov. Je to choroba mazových žliaz, ktorá vedie k upchatiu pórov a výsevu lézií nazvaných komedóny. Akné sa väčšinou vyskytuje na tvári, krku, chrbte, hrudníku a na ramenách.

Popisuje sa ako ochorenie vlasovo-mazovej jednotky nachádzajúcej sa na povrchu viny tela. Vlasovo- mazová jednotka sa skladá z mazovej žľazy napojenej na vlasový kanálik, zvaný folikul (viď obrázok). Tieto jednotky sú najväčšie a najpočetnejšie na tvári, v hornej časti chrbta a na hrudníku.

Na vzniku ochorenia sa podieľajú štyri hlavné faktory:

1. porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule a upchatie vlasového folikulu 
2. zvýšená produkcia mazu podmienená mužskými pohlavnými hormónmi - androgénmi 
3. zmnoženie baktérií 
4. zápal

Mazová žľaza vytvára olejovitú hmotu, maz, ktorý sa za normálnych okolností vylučuje otvorom vo folikule na povrch pokožky. Pri akné dochádza k poruchám rohovatenia v hornej časti folikulu, preto sa bunky vystielajúce folikul príliš rýchlo odlupujú a zhlukujú. Nahromadené bunky upchávajú vývod folikulu a maz sa tak hromadí vo vnútri folikulu. Pod vplyvom hormónov (androgénov) sa tvorí veľa mazu, a tak sa jeho obsah vo folikule zväčšuje. Zmes mazu a buniek vedie v upchatých folikuloch k množeniu baktérií, ktoré normálne žijú na pokožke a nazývajú sa Propionibacterium acnes. Tieto baktérie následne spôsobujú zápal. Po čase už upchatý folikul neudrží svoj obsah a praskne. Maz, odlúpnuté kožné bunky a baktérie sa dostanú na povrch pokožky a okolitú kožu.

Ložiská alebo vriedky sa vytvoria ako následok podráždenia pokožky. Ľudia s akné majú často rôzne lézie. Ďalej sa na koži tvoria papuly, pustuly až konglobáty. Niektoré z nich sú ukázané na obrázkoch.

Príznaky akné

kožná vyrážka alebo lézia na tvári, hrudníku, krku, chrbte alebo v inej oblasti
komedóny - je otvorený s čiernou hlavičkou, uzatvorený alebo mikrokomedón, ktorý na koži nie je vidieť. Je to  zväčšený folikul upchatý mazom a baktériami
papuly - vznikajú na normálne vyzerajúcej koži na mieste mikrokomedónu, a taktiež z uzatvorených a otvorených komedónov, majú červené sfarbenie
pustuly - vznikajú z papúl, často sú hlboké a vyskytujú sa u ťažších foriem akné
cysty
noduly
konglobáty - sú fialovočervenej farby rôznej veľkosti, bolestivé
sčervenanie (erytém) kožných lézií alebo pokožky v okolí lézií
zápal okolo kožných erupcií
chrastavenie kožných erupcií
zjazvenie kože
/zdroj: http://www.liecbaakne.sk/cojeakne.php/

Zinok tablety pri liečbe akné

Ku krásnej a zdravej pleti si pomáhame rôznymi kozmetickými prípravkami či estetickými zákrokmi. No absolútnym základom by mala byť potrebná výživa dodaná pokožke zvnútra. Zinok je stopový prvok urýchľujúci hojivé procesy v pokožke, má antiandrogénny účinok – potláča tvorbu mazu a redukuje rohovatenie buniek vedúce k tvorbe komedónov (uhry, zapálené vriedky...).

Zinok v potravinách

Okrem morských živočíchov nájdeme zinok aj v červenom mäse, v strukovinách (najmä sója, arašidy, pinto a strakatá fazuľa), v obilninách a celozrnných výrobkoch. Zinok obsahujú aj orechy, tekvicové semená, huby, inaktívne pivovarské kvasnice, zelené vňate či zelená fazuľka.

Čo ak nedokážete prijať dostatočné množstvo zinku stravou?

Zhoršené životné prostredie a priemyselné spracovanie potravín má za následok, že človek prostredníctvom stravy nedokáže prijať dostatočné množstvo zinku a musí ho dopĺňať špeciálnymi prípravkami. Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdielaj tento článok: