Tvárová gymnastika pre krásnu pleť

Tvárová gymnastika. Spevnenie spodnej časti tváre. Tvárová gymnastika cviky a výsledky. Cviky na dvojitú bradu

Obsah:

Povedali by ste, že aj kvôli krásnej a vypnutej pleti treba cvičiť? A najlepšie pravidelne? Veru áno! Ale nebojte sa, ide len o jednoduché cviky tvárovej gymnastiky, ktorých účinnosť však maximálne oceníte. Rozprávali sme sa priamo s odborníčkou, certifikovanou trénerkou tvárovej gymnastiky, s Ivetou Štecovou.

Môžete nám priblížiť podstatu tvárovej gymnastiky?

Tvárová gymnastika je súbor cvičení, ktoré precvičujú svaly tváre, a tým dochádza aj k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Vďaka týmto cvičeniam sa pokožka rozjasní a prečistí. Bude jemnejšia, čistejšia a pružnejšia. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa nachvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení tvárovej gymnastiky podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu prirodzená pružnosť a objem.

Odkiaľ vlastne pochádzajú cviky tvárovej gymnastiky?

Existuje viacero zdrojov, ktoré uvádzajú že tvárovú gymnastiku cvičila už Kleopatra. Tvárová gymnastika má pôvod v rehabilitačných cvičeniach, ktoré v 60-tych rokoch minulého storočia predpisovali pacientom s ochrnutím tváre. Títo pacienti navyše vyzerali po týchto cvičeniach aj mladšie a odtiaľ už bol iba krok k tomu, aby sa tvárová gymnastiky stala úspešnou metódou na spevnenie a tonizáciu tváre, krku a dekoltu.

Aké sú benefity tvárovej gymnastiky, prečo by sme mali praktizovať tieto cviky?

Ženy sa ma často pýtajú, či nestačí spevňujúci krém alebo drahé sérum. Ja tvrdím, že nestačí. Krémy sú dôležité, poskytnú hydratáciu a výživu, ale ešte nevymysleli krém, ktorý by vedel vylepšiť svalový tonus pokožky. Svaly na tvári sú totižto priamo upnuté ku koži, takže ak dôjde k ochabnutiu svalu, ten automaticky ťahá dole aj kožu. Akékoľvek uvoľnenie svalu spôsobí aj uvoľnenie kože. Preto je podstatné pravidelné cvičenie, aby ste tomuto neželanému efektu zabránili. A iba aktívna fyzická činnosť prinúti sval zachovať si určitú pružnosť a pevnosť. Tvárová gymnastika je preto nielen prirodzeným a bezbolestným riešením následkov starnutia pokožky, ale aj skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú týmto príznakom predchádzať.

Ako konkrétne napomáha tvárová gymnastika udržaniu mladistvej pleti?

Pravidelným cvičením dokážeme spevniť celú tvár a jej kontúry, vieme vyplniť líčka, eliminovať noso-ústnu ryhu, odstrániť vačky pod očami či eliminovať vrásky. Svaly, ktoré dáme do pohybu rozprúdia lymfu, čo má za následok čistejšiu pokožku a odstránenie dvojitej brady alebo opuchov, ktoré nám zbytočne pridávajú roky. Cvičenie má okrem toho aj pozitívny vplyv na stav kolagénu a elastínu v pokožke. Pravidelné cvičenie podporí ich tvorbu prirodzenou cestou, dôjde k vypnutiu malých vrások, zlepší sa prúdenie lymfy v oblasti tváre a krku, takže tvár bude vyzerať sviežo a zdravo. Eliminujú sa toxíny z pokožky a pleť sa vyčistí.

Na ktoré časti tváre sa sústreďujú jednotlivé cviky?

Tvárovou gymnastikou sa dá precvičiť kompletne celá tvár. Na tvári mame okolo 50 svalov. Vieme sa sústrediť na dvojitú bradu, ochabnuté líčka, viečka ale aj noso-ústne ryhy.

Ako často by sa mali vykonávať pre efektívnosť cvičenia?

Cvičiť treba pravidelne, aj každý deň. Každodenné 15-minútové cvičenie prináša oveľa lepšie benefity ako hodinové cvičenie 2-krát týždenne. Cvičiť nemusíte zásadne len doma. Ja cvičím pri šoférovaní, pri varení, aj ráno, keď sa prebúdzam. Výhodou tvárovej gymnastiky je, že nepotrebujete žiadnu posilňovňu a nemusíte nikam chodiť. Dokonca aj pri práci na počítači sa dá cvičiť.

Viete nám prezradiť základné cviky tvárovej gymnastiky?

Cvik na ovisnuté kútiky a plné líčka.

Pery vtiahneme dovnútra a jemne prichytíme zubami. Kútiky zdvihneme ako pri úsmeve, a snažíme sa nadvihnúť aj líčka. Napätie maximalizujeme, vydržíme 5 sekúnd a uvoľníme. Zopakujeme 10- krát.

Predná časť krku a spodná časť brady.

Hlavu zakloníme mierne dozadu a zdvihneme bradu. Otvoríme ústa, akoby sme chceli odhryznúť z jablka, ktoré visí pred nami. Ústa pomaly zatvárajte a napínajte svaly spodnej časti brady a krku. Ústa otvárame nielen na výšku, ale aj na šírku.

Cvik na plné pery.

Klasický bozk.

Našpúlime pery do bozku a tlačíme z celej sily jednu proti druhej. Snažte sa pery čo najviac vytiahnuť. Držte 5 sekúnd a nahlas cmuknite - cmuknutie cvik zintenzívni. Opakujete 10-krát.

Máte aj ďalšie tipy na udržanie krásnej zdravej pleti?

Najdôležitejšou zásadou je podľa mňa ochrana pred UVA lúčmi. Pokiaľ nechránime pleť pred slniečkom, tak je nám aj tá najdrahšia kozmetika zbytočná. Solárne poškodenie nezvrátime ani kozmetikou a ani cvičením. To už patrí do rúk dermatológa.

Alfou a omegou je aj dopriať telu čo najviac živej stravy a vitamínov a samozrejme správna dávka tvárovej gymnastiky. Aby výsledky boli čo najlepšie, životospráva a tvárová gymnastika by mali byť v symbióze. Správnym výberom potravín vieme napríklad podporiť tvorbu kolagénu v pokožke. Preto odporúčam zaradiť do jedálnička zelenú stravu, listové šaláty, orechy a semená. Hlavne ženy po 40-tke by mali byť veľmi vyberavé a voliť tie správne potraviny, keďže v tomto veku môže pokles hormónov zanechať stopy na tvári a postave.

Popri týchto základných odporúčaniach by ste mali doplniť aj dôležité stopové prvky ako zinok, selén, vitamín C alebo kyselinu listovú, ktoré regenerujú a udržiavajú stav pokožky z vnútra. Zinok je napríklad veľmi dôležitý aj pre mlado vyzerajúcu zdravú pleť, je nenahraditeľným stopovým prvkom pri liečbe akné, hojení rán i jaziev je zinok.

Nedostatok zinku v tele

Priemyselné spracovanie potravín má za následok, že stravou nedokážeme prijať dostatočné množstvo zinku a musíme ho dopĺňať. Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

O trénerke

Iveta Štecová pochádza z Košíc a je certifikovanou trénerkou tvárovej gymnastiky. V oblasti krásy a fitnes sa pohybuje už 20 rokov, pričom tvárovej gymnastike sa venuje už 9 rokov aktívne. Momentálne študuje na Health academy Australia antiage a výživové poradenstvo. Vedie kurzy tvárovej gymnastiky a pripravila aj videokurz FaceFit s podrobnou inštruktážou cvikov, ktoré sú v ponuke aj na DVD. Viac informácií nájdete na jej webovej stránke www.tvarova-gymnastika.sk

Zdielaj tento článok: