5 tipov, s ktorými naštartujeme nový rok

Týchto niekoľko tipov nám pomôže prekonať ospalý rozbeh nového roka a v tomto zimnom období nás príjemne naladia. Prečo ich nevyskúšať?
Pomôžme hormónom
Zima je obdobie skúpe na svetlo, kvôli čomu naše telo produkuje hormón melanín, ktorý spôsobuje našu ospalosť a všeobecnú únavu. Preto vymeňme spánkový hormón za hormón šťastia – seratonín. Telu ho dodáme stravou bohatou na vitamíny skupiny B (obilniny, zelená zelenina, mliečne výrobky...). Jeho produkciu vieme zvýšiť aj cvičením, guľovačkou, či inými príjemnými aktivitami.
Zohrejme svoju dušu
Toto je asi tá najpríjemnejšia kategória. Patrí sem podľa výberu: bylinkový kúpeľ, vonné sviečky a olejčeky, príjemná hudba, teplá deka, varené vínko, kniha, na ktorú ste si celý rok nenašli čas, dobrý film a pod.
Vyrazme do ulíc
Bez ohľadu na to, či máme s kým, odhodlajme sa vyjsť von. Do kina, na kávu, zaplávať si, do knižnice alebo na výhodné povianočné výpredaje. Ružový alebo limetkový zimný kabát kúpený so 70%-nou zľavou zaručene zdvihne náladu.
Odľahčime jedálny lístok
Väčšina z nás si počas sviatkov dopriala aj to, čo nemusela. Doprajme trochu radosti aj nášmu tráveniu a podporme ho vlákninou, mliečnymi výrobkami, ovocím a zeleninou. Budeme sa cítiť „ľahší“ a menej unavení. Netreba zabúdať na potraviny bohaté na zinok – doplníme ním výživu našim vlasom, nechtom, pokožke a dokonca i mozgu. Bohatým prírodným zdrojom zinku sú ustrice, mäkkýše, sója, huby, strukoviny, nelúpaná ryža či tekvicové semená.
Novoročné predsavzatia
V žiadnom prípade nechceme podceňovať splnenie novoročných predsavzatí. No skúsenosti sú skúsenosti. Ale nestačilo by si jednoducho predsavzať, že tento rok začneme každé ráno príjemne? Stačí napríklad:
- vypnúť si opätovné budenie na budíku – mať zásadu vstať po prvom zazvonení,
- v kúpeľni vypiť pohár vody,
- ustlať si posteľ,
- dopriať si raňajky,
- pri pohľade do zrkadla nájsť na sebe 3 krásne veci, nahlas ich pochváliť a nezabudnúť sa usmiať,
- spraviť si zoznam priorít na ten deň, no nenapísať ich viac než 3 – potom to už nie sú priority.