Detoxikujme pečeň

Pečeň je najväčší vnútorný ľudský orgán, konkrétnejšie žľaza. V organizme zohráva nenahraditeľnú úlohu pri látkovej premene potravy na vitamíny, elektrolyty, hormóny atď. Tým pádom sa právom pokladá za tzv. chemickú továreň tela, v ktorej sa zneškodňujú jedovaté látky, spracúvajú rozložené cukry, tuky a bielkoviny, tvoria enzýmy potrebné pri chemických procesoch v tkanivách a pod. Pečeň si preto zaslúži patričnú pozornosť, ktorú sme sa jej v rámci témy „detoxikácia“ rozhodli venovať.
Bylinky, ktoré majú blahodárny účinok na pečeň
Ako sme spomenuli v článkoch o detoxikácii čriev či obličiek, aj v tomto prípade je nesmierne potrebný pitný režim, ktorým doslova vyplavíme škodliviny z tela von, a tým prispejeme k naštartovaniu regenerácie tohto orgánu. V pokračovaní tohto článku uvádzame niekoľko tipov na byliny majúce výrazne blahodárny účinok na pečeň. Samozrejme, každý organizmus je jedinečný, preto každému vyhovuje niečo iné a na rôzne podnety reaguje rôzne. Všetko sa však vždy dá skonzultovať s odborníkom v danej oblasti. A teraz už spomínané tipy:
„Rozmarín lekársky
Rozmarín sa podieľa na zlepšení funkcie pečene. Má však aj upokojujúce účinky na nervovú sústavu a v ľudskom tele pôsobí ako antioxidant.
Náš tip: V rámci kúry sa pijú 2 – 3 šálky čaju denne. Na 1 šálku zalejte 1 ČL rozmarínu lekárskeho vriacou vodou a nechajte 10 minút vylúhovať. Tento čaj sa neodporúča pre tehotné.
Pestrec mariánsky
Bodliak má výrazné liečivé účinky na pečeň, pomáha pri otravách, infekčných zápaloch pečene, po žltačke. Pozitívny vplyv má i na tráviaci trakt. Zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu a používa sa aj ako podporný prostriedok pri liečbe endometriózy.
Náš tip: Najlepšie detoxikačné schopnosti majú rozdrvené semená pestreca mariánskeho. Spravidla sa užíva čajová lyžička približne hodinu pred jedlom až 4-krát denne. Dôležité je semiačka zapiť 3 – 4 dl vody. Dostať i čaj, olej a tinktúry, no na detoxikáciu pečene sú najvhodnejšie semená, pretože obsahujú najviac silymarínu – účinnej látky, ktorá dokáže najúčinnejšie obnovovať tkanivo pečene.
Yucca shidigera
Túto stále zelenú palmu používajú kmene púštnych Indiánov na liečenie takmer všetkých chorôb. Vedci zistili, že obsahuje až 90 % saponínov, ktoré v organizme pôsobia ako veľmi účinný a pritom jemný prírodný čistiaci prostriedok. Okrem toho, že Yucca shidigera čistí pečeň, upravuje aj hladinu cholesterolu a krvný tlak, črevnú mikroflóru a celkovo posilňuje imunitný systém. Výťažky z divoko rastúcej palmy dostanete vo forme výživových doplnkov.
Náš tip: V bežnom balení je 120 kapsúl, ktoré sa užívajú ráno nalačno a večer 2 hodiny po jedle. V rámci kúry je potrebné vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. Za optimálnu dĺžku detoxu sa považujú 2 – 3 mesiace. Odporúčané dávkovanie sa nesmie prekračovať, nesmú užívať osoby s implantátmi a transplantovanými orgánmi, budúce mamičky a dojčiace ženy. V prípade pochybností sa poraďte s lekárom.“
Zinok pri jarnom detoxe
Zinok je minerál, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave. Po zime je dobré zregenerovať pleť, vlasy aj nechty a pripraviť ich na leto. Zinok je na to ideálny.
Ako zinok organizmu doplníme?
Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.