Pokožka krajšia vďaka zinku

krásna pokožka, bez akné

Každý z nás si praje mať krásnu,  bezproblémovú pokožku a pleť. Nie každému však táto výsada patrí. A mnohokrát stačí len málo, čo nás delí od jej lepšieho stavu.

Defekty "pokožky"

Pokožka posiata hnisavými vyrážkami človeka hendikepuje a zvlášť zle vplýva na jeho psychiku. Napriek tomu, že je typickým kožným ochorením pubertálneho obdobia, znepríjemňuje život aj starším ročníkom. Pod vznik akné sa podpisuje viacero faktorov. Hlavným z nich je zvýšená produkcia mužských pohlavných hormónov – androgénov, ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz a vplývajú na zvýšené rohovatenie buniek vedúce k tvorbe komedónov. Tak vzniká ideálne prostredie pre množenie baktérie Propionibacterium acnes spôsobujúcej zápaly kože, teda akné.

Zinok na akné

Následnú liečbu indikuje dermatológ na základe stupňa akné, jeho lokácie či spôsobu hojenia s možnou tvorbou jaziev.  Liečba by mala byť zameraná na čo najviac faktorov  podieľajúcich sa na vzniku akné. Aj preto odborníci odporúčajú využiť kombináciu účinných látok. V najčastejších prípadoch ide o antibiotickú liečbu v kombinácii so zinkom, ktorý potláča tvorbu mazu, má antiandrogénny účinok a podporuje antibakteriálny účinok antibiotika.  Ideálna  je jeho kombinácia s kyselinou orotovou, ktorá zabezpečí jeho lepšie vstrebávanie a zároveň pôsobí proti starnutiu pleti.

Prejavy nedostatku zinku

V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdielaj tento článok: