Posilnenie imunity u detí

Zinok pre deti. Posilnenie imunity u detí. Zinok pre deti od troch rokov.  Zinkorot na posilnenie imunity. Zvýšenie imunity

Obsah:

 

Posilnenie imunity u detí - zinok pre deti od troch rokov

Imunita dieťaťa je najmä na jeseň medzi rodičmi veľmi populárnou témou. Jesenné obdobie je charakteristické zvýšeným výskytom bakteriálnych infekcií. Deti v tomto období nastupujú do škôl, škôlok a sú vystavené novým vírusom a baktériám „prúdiacim“ v detskom kolektíve. To nie je nič príjemné. Treba však mať na pamäti to, že každým dobre preliečeným a prekonaným prechladnutím si dieťa posilňuje svoju imunitu.

Prehnanou starostlivosťou môže byť imunita oslabená

Na druhej strane prehnaná starostlivosť a príliš úzkostlivá ochrana dieťaťa môže v konečnom dôsledku viesť k oslabeniu jeho imunitného systému.

Primerané kúrenie imunite prospieva

Na jeseň a v zime začína vykurovacia sezóna a byty často prekurujeme, čo imunite nesvedčí. Lekári odporúčajú ako optimálnu teplotu v spálni 18 stupňov a v ostatných miestnostiach bytu 22 stupňov. Suchý vzduch v prekúrených miestnostiach spôsobuje, že sa sliznica vysušuje a oslabuje sa aj jej lokálna obranyschopnosť. Tak sa zvyšuje aj riziko vírusových infekcií.

Pre imunitný systém dieťaťa nie je vhodné ani príliš sterilné prostredie. S používaním rôznych dezinfekčných a antibakteriálnych čistiacich prostriedkov to netreba preháňať. O to viac sú deti náchylnejšie na rôzne ochorenia, keď prídu do kolektívu. Aj príliš prehnaná hygiena môže byť skôr na škodu.

Oslabená imunita u detí a jej dôvody

  • Genetická predispozícia k niektorým ochoreniam a poruche imunity.
  • Dojčenie – materské mlieko obsahuje látky, ktoré podporujú budovanie a dozrievanie imunitného systému dieťaťa až do piatich rokov.
  • Umiestnenie do kolektívu - pediatri neodporúčajú umiestňovať dieťa do kolektívu pred dovŕšením tretieho roku života. Deti, ktoré nastúpia do kolektívu skôr a bývajú málo dojčené, bývajú aj častejšie choré.
  • Zdravá životospráva – pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovocie, dostatok pohybu a spánku.
  • Vitamíny – pokiaľ má dieťa nutrične vyváženú a pestrú stravu, nie je potrebné, aby užívalo aj rôzne syntetické vitamíny. Ak však prekonalo nejaké ochorenie a je v rekonvalescencii, je vhodné dočasne podávať dieťaťu vitamínové doplnky, ktoré však nemajú nahrádzať pestrú stravu.

Zinok a zvýšenie imunity

Zinok je minerál, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov nachladenia, napríklad horúčky či kašľa. Zinok je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave.

Zinok v strave

Z potravín je zinok obsiahnutý najmä v pečeni, tmavom mäse, mlieku, vaječných žĺtkoch a morských živočíchoch, hlavne ustriciach. Pri úprave potravín však majte na pamäti, že zinok sa varením či mletím ničí.

Zdroj: http://primar.sme.sk/ako-zlepsit-imunitu-dietata.html

Zdielaj tento článok: