Zápal v organizme a zinok

Zápal v tele. Zinok v tele: účinky a vlastnosti zinku. Zápal v tele príznaky. Ako sa prejavuje zápal v tele

Obsah:

Zápal je nešpecifická obranná reakcia vaskularizovaných tkanív na poškodenie, v prípade infekcií horných dýchacích ciest dochádza k poškodeniu epitelu sliznice dýchacích ciest vplyvom vírusov/baktérií. Poškodenie epitelu a prítomnosť patogénov vedie k ich rozpoznaniu bunkami imunitného systému. Podávanie zinku podľa niektorých literárnych údajov zmierňuje príznaky a skracuje dĺžku ochorenia. Hoci stopové prvky nie sú zdrojom energie pre organizmus, z kvalitatívneho aspektu je ich prítomnosť v potrave nevyhnutná pre správny priebeh mnohých biologických procesov. Z hľadiska správnej činnosti imunitného systému, obranyschopnosti organizmu a priaznivého priebehu zápalovej reakcie zohráva dôležitú úlohu zinok. Zinok plní významnú funkciu pre správnu činnosť imunitného systému.

Ako vlastnosti zinku pomáhajú pri prechladnutí?

Dvojmocné ióny zinku Zn2+ majú adstringentné vlastnosti, čo sa priaznivo prejavuje pri prechladnutí. Zinkové ióny redukujú priepustnosť bunkovej membrány, tiež aj kapilárnej membrány, čím sa redukuje opuch, exsudácia a produkcia hlienu pri katarálnych zápaloch respiračných slizníc. Presný mechanizmus účinku zinku nie je známy, ale na základe doteraz postulovaných hypotéz sa uvádza, že je kompetitívnym inhibítorom molekuly ICAM-1 na bunkách nosovej sliznice a aj rinovírusu. Tým pádom je prichytávanie vírusových častíc na bunky nosovej sliznice redukované, čo v konečnom dôsledku obmedzuje jeho replikáciu a potláča zápal. Dnes sú dostupné voľnopredajné liečivá na prechladnutie s pridaním zinku alebo preparáty obsahujúce samostatne zinok, vhodné na jeho suplementáciu v rôznych formách, pričom majú priaznivý vplyv na priebeh prechladnutia, magnitúdu symptómov a dĺžku trvania ochorenia.

Prejavy nedostatku zinku v tele sú aj:

  • IMUNOLOGICKÉ – často opakované infekcie, aftózna stomatitída, hnačky
  • DERMATOLOGICKÉakné, alopécia, atopická dermatitída, psoriáza
  • GYNEKOLOGICKO-UROLOGICKÉ – hypogonadizmus, benígna hyperplázia prostaty, porucha spermiogenézy, znížená reprodukčná schopnosť
  • PSYCHIATRICKÉ – depresia, letargia, paranoja, poruchy koncentrácie
  • OFTALMOLOGICKÉ – makulárna degenerácia, katarakta, neuritída optického nervu, šeroslepota

Zinok v tele a jeho účinky na organizmus

Zinok je minerál, ktorý významne prispieva k posilneniu obranyschopnosti organizmu a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok.

Zinok tablety pomáhajú prekonať zápal v tele

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdielaj tento článok: