Prechladnutie a nepríjemnosti s ním spojené

prechladnutie

Prechladnutie neteší nikoho. Kýchanie, kašľanie, bolesť hrdla, únava a s tým spojená podráždenosť. To všetko je nepríjemné tak pre nás, ako aj pre naše okolie. Za normálnych okolností by sme už pri prvých príznakoch prechladnutia mali „zaparkovať“ do postele a chytro odpočívať, nech má organizmus dosť síl prechladnutiu sa nepoddať a vysporiadať sa s ním ešte skôr, ako naplno prepukne. No povedzme si úprimne, kto má na to v dnešnej dobe čas? Väčšina z nás do poslednej chvíle dúfa, že spomínané nepríjemné príznaky prechladnutia potlačia, resp. rozchodia. Nie je za tým vždy len naša nedbanlivosť. Tlak povinností nám bráni dopriať si oddych. Pritom každý deň ochorie na prechladnutie viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete.

Kedy sú imunologické procesy najúčinnejšie?

Chrípka, prechladnutie či iné infekčné ochorenia dýchacích ciest sú pre organizmus záťažou, s ktorou sa musí vysporiadať. Imunologické procesy majú najvyššiu účinnosť, keď si dožičíme pokoj a nemusíme riešiť napätie na pracovisku alebo telesnú námahu.

Je dobré prechladnutie potláčať?

Mnohí z nás robia chybu, keď užijú prostriedok znižujúci teplotu a potláčajúci pocit slabosti. Choroba je tak zamaskovaná, my sa cítime naoko lepšie a vrátime sa do normálneho režimu (škola, práca, domácnosť, šport...).

„Človek nadobudne klamlivý dojem, že je zdravý, aj keď mikróby stále bojujú proti nášmu organizmu. Nehľadiac na to, že človek „z reklamy“, ktorý si dá tabletku a ide do práce alebo do spoločnosti, ohrozuje nákazou množstvo ďalších.“

Význam zinku v procese uzdravovania

Zinok je stopový prvok, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov prechladnutia, napríklad horúčky či kašľa. Zinok je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroje:

www.webmagazin.teraz.sk/zdravie-chripka-prechodenie-zapal-smrt

Zdielaj tento článok: