Prechladnutie - príznaky a prevencia
Rýchlymi zmenami chladného a teplého počasia tradične dorazia aj ideálne podmienky pre zvýšený výskyt prechladnutí. Všetci okolo vás kýchajú, smrkajú, kašľú. Vás škriabe v hrdle a bojíte sa, že dostanete vírus. Dá sa vlastne pred prechladnutím chrániť? Aké zaujímavosti sa s bežným prechladnutím spájajú? Naozaj musíme hneď utekať k lekárovi? Skúste sa z prechladnutia dostať aj vďaka radám v nasledujúcom článku…
Obsah článku:
- Čo spôsobuje prechladnutie:
- Zaujímavosti o prechladnutí:
- Rady, ako sa ubrániť prechladnutiu
- Čo na prechladnutie?
- Kedy ísť k lekárovi?
- Význam zinku v procese uzdravovania
- Prejavy nedostatku zinku
- Ako zinok organizmu doplníme?
Čo spôsobuje prechladnutie:
Prechladnutie je spôsobené infekciou horných dýchacích ciest respiračným patogénom – najčastejšie vírusom, ktorý sa v komunite šíri pri vhodných podmienkach kvapôčkovou infekciou. Výskyt vírusov je sezónny, ovplyvnený faktormi samotného pôvodcu, faktormi organizmu hostiteľa a demografickými faktormi, ako je napr. pobyt v kolektívoch. Infekcia vedie k vzniku zápalu v horných dýchacích cestách, ktorý sa prejavuje lokálnymi a celkovými symptómami rôznej intenzity.
Primárne nie je prechladnutie spôsobené chladom, ale zmena medzi teplým a studeným vzduchom môže oslabiť imunitný systém. Pri studenom vzduchu je sliznica menej prekrvovaná, má menej obranných buniek a preto sa v nej jednoduchšie zahniezdia vírusy. Aj suchý a teplý vzduch z kúrenia oslabuje sliznicu. Nakoľko je pôvodcom vírus, antibiotická liečba nie je indikovaná.
Symptomatická liečba zameraná proti horúčke, bolesti hlavy, opuchu nosa, zvýšenej sekrécie z nosových prieduchov a kašľa sa podáva podľa potreby. Zinok podporuje imunitný systém, vedie k zmierneniu symptómov a k skráteniu dĺžky trvania ochorenia.
Zaujímavosti o prechladnutí:
Prechladnutie je nepríjemné, otravné a chceme sa ho čím skôr zbaviť. No vedeli ste o ňom napríklad, že…:
- existuje viac ako 200 pôvodcov choroby, ktorí spúšťajú prechladnutie
- Rhinovirus, ktorý spôsobuje väčšinu prechladnutí, meria len 20 nanometrov.
- každý deň ochorie na prechladnutie viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete
- pri bozkávaní je riziko infekcie nižšie, pretože Ph v ústach a žalúdku zabíja vírus – nemusíte sa ho teda úplne vzdať
- dospelý človek je počas jedného roka prechladnutý 2 – 4-krát
- vyhýbajte sa antibiotikám, tie na prechladnutie nepomáhajú v 9 z 10 prípadov, pretože prechladnutie spôsobujú vírusy a nie baktérie
- Pri prechladnutí napádajú vírusy vrchnú bunkovú vrstvu sliznice a ničia ju, telo na to reaguje zápalom a tvorí viac hlienov, aby ju ochránilo, tým vznikajú typické symptómy – nádcha, kašeľ, bolesť hlavy…
- Približne 8 hodín po infekcii sa začnú tvoriť nové vírusy, maximálne po 2 dňoch sa objavia prvé symptómy.
- 2-3 roky počas nášho života máme symptómy prechladnutia
- domáce recepty zaberajú; už v najstaršej medicínskej knihe na svete – Eberovom papyruse, popísali starí Egypťania pred viac ako 3 500 rokmi 20 druhov kašľa a nádchy. Ich liečebným odporúčaním bola tinktúra z materského mlieka s tymianom a medom. Nos si vyplachovali datľovou šťavou.
- Liečbu neukončte po dvoch dňoch, keď sa začnete liečiť. Liečiť sa je potrebné tak dlho, pokiaľ vymizne posledný symptóm (slabosť, ospalosť, znížený výkon, rýchla únava, nechutenstvo, bolesti) a to trvá zvyčajne 5 – 7 dní.
Rady, ako sa ubrániť prechladnutiu:
- držte si odstup od chorého aspoň 2 metre
- pravidelne si umývajte ruky minimálne 20 sekúnd
- nepodávajte si s nikým ruky
- nechytajte si tvár, pretože vírusy sa dostanú na sliznicu
- pohybujte sa na čerstvom vzduchu, aby ste si ju zvlhčili
Čo na prechladnutie?
- Teplo sa obliekajte alebo zababušte do periny – podporuje to prekrvenie nosovej sliznice a rýchlejšie sa zbavíte nádchy.
- Vylúčte cukor a umelé sladidlá. Cukor imunitnému systému škodí. Takže urýchlene vysaďte sladkosti, cukríky, čokoládu, ale aj fruktózový cukor v ovocných nápojoch a pod.
- Zvlhčujte sliznicu – napr. dajte si teplý, ale nie horúci kúpeľ, s pár kvapkami eukalyptového oleja, alebo ho inhalujte, pomáha aj vetranie.
- Nosová sprcha pomáha sliznici. Nosové spreje majú svoj zmysel, ale netreba ich používať viac ako 7 dní.
- Pite slepačí vývar, obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov posilňujúcich imunitu a pôsobiacich protizápalovo. Ako sa uvádza zdroj, „taktiež slepačia polievka pomôže zmierniť symptómy prechladnutia. Kuracie mäso obsahuje prírodnú aminokyselinu cystein, ktorá dokáže stenčiť povlak hlienu v pľúcach, urobiť ho menej lepkavým a tým umožniť jeho jednoduchšie vykašlanie. Spracovaná kuracia polievka z plechovky avšak nebude fungovať tak dobre ako jej domáca verzia. Pre najlepší výsledok si preto urobte čerstvú slepačiu polievku sami doma.Tiež sa odporúča do nej pridať trocha čierneho korenia a štipľavej papriky (nie je však nutné, závisí to od chuti každého človeka). Štipľavá chuť totiž okamžite spustí výron slín a iných vodnatých tekutín v ústach, hrdle a pľúcach, čo napomôže k zbaveniu sa hlienov usadených v dýchacích cestách.“
- Doprajte svojmu organizmu veľa, naozaj veľa tekutín. Doslova vyplavte prechladnutie z tela von. To, že pijete dostatok tekutín zbadáte podľa farby moču, ktorá bude svetlejšia. Pokiaľ máte chuť na mlieko, namiesto pasterizovaného si doprajte nepasterizované – podporuje totiž imunitu. Pite horúce čaje či čerstvé šťavy z citrusov – cibuľový, zázvorový, mätový, lipový, šípkový…
- Je nutné zvoľniť tempo. Čím skôr prechladnutie vyležíme, tým jednoduchší bude jeho priebeh a menej zaťažíme svoj organizmus. Každý druhý z nás ide do práce aj keď má infekt, ale je to o to horšie, pretože sa predlžuje doba liečenia a nakazia sa aj kolegovia.
- Ak musíte kýchať, kýchajte do vreckovky alebo do rukáva, to zabraňuje vírusom, aby lietali v ovzduší alebo sa usadzovali na rukách. Každú vreckovku použite len 1x!
- Nepotláčajte kýchanie, pretože tlak, ktorý pri ňom vzniká, vám baktérie vtlačí do uší, ktoré sa môžu zapáliť.
- Zvýšenú starostlivosť o seba dodržiavajte hlavne prvé tri dni. Prechladnutie oslabuje imunitu a preto môže človek nachytať aj iné vírusy. Najinfekčnejšie obdobie je v prvých 3 dňoch.
- Nepodceňujte časté umývanie rúk . Vírusy môžu prežiť na rukách alebo predmetoch až 3 hodiny.
- Depresia, stres, zlá nálada – to všetko len zosilňuje príznaky prechladnutia a zhoršuje to, ako sa naša imunita s ním vysporiada. Vašu náladu zlepší príjemná hudba alebo ak si pozriete veselú komédiu.
Kedy ísť k lekárovi?
- ak sa neviete prechladnutia zbaviť či sa vám zhoršuje
- keď sa vám zvýši teplota nad 39 °C
- v prípade, že sa vám veľmi ťažko dýcha
Význam zinku v procese uzdravovania:
Zinok je minerál, ktorý významne prispieva na posilnenie imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov nachladenia, napríklad horúčky či kašľa. Zinok je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave.
Prejavy nedostatku zinku:
V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.
Ako zinok organizmu doplníme?
Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.
Zdroje: