Prechladnutie - príznaky a prevencia

Čo na prechladnutie? Prechladnutie príznaky. Čo pomáha na prechladnutie? Prevencia prechladnutia

Rýchlymi zmenami chladného a teplého počasia tradične dorazia aj ideálne podmienky pre zvýšený výskyt prechladnutí. Všetci okolo vás kýchajú, smrkajú, kašľú. Vás škriabe v hrdle a bojíte sa, že dostanete vírus. Dá sa vlastne pred prechladnutím chrániť? Aké zaujímavosti sa s bežným prechladnutím spájajú? Naozaj musíme hneď utekať k lekárovi? Skúste sa z prechladnutia dostať aj vďaka radám v nasledujúcom článku…

 

 

Obsah článku:

Čo spôsobuje prechladnutie:

Príznaky prechladnutia a nádcha. Čo spôsobuje prechladnutie? Čo je prechladnutie? Čo na prechladnutie?Prechladnutie je spôsobené infekciou horných dýchacích ciest respiračným patogénom – najčastejšie vírusom, ktorý sa v komunite šíri pri vhodných podmienkach kvapôčkovou infekciou. Výskyt vírusov je sezónny, ovplyvnený faktormi samotného pôvodcu, faktormi organizmu hostiteľa a demografickými faktormi, ako je napr. pobyt v kolektívoch. Infekcia vedie k vzniku zápalu v horných dýchacích cestách, ktorý sa prejavuje lokálnymi a celkovými symptómami rôznej intenzity.

Primárne nie je prechladnutie spôsobené chladom, ale zmena medzi teplým a studeným vzduchom môže oslabiť imunitný systém. Pri studenom vzduchu je sliznica menej prekrvovaná, má menej obranných buniek a preto sa v nej jednoduchšie zahniezdia vírusy. Aj suchý a teplý vzduch z kúrenia oslabuje sliznicu. Nakoľko je pôvodcom vírus, antibiotická liečba nie je indikovaná.

Symptomatická liečba zameraná proti horúčke, bolesti hlavy, opuchu nosa, zvýšenej sekrécie z nosových prieduchov a kašľa sa podáva podľa potreby. Zinok podporuje imunitný systém, vedie k zmierneniu symptómov a k skráteniu dĺžky trvania ochorenia.

Zaujímavosti o prechladnutí:

Prechladnutie je nepríjemné, otravné a chceme sa ho čím skôr zbaviť. No vedeli ste o ňom napríklad, že…:

 • existuje viac ako 2Prechladnutie - príznaky a prevencia. Prechladnutie a zaujímavosti. Čo na prechladnutie? Čo spôsobuje prechladnutie?00 pôvodcov choroby, ktorí spúšťajú prechladnutie
 • Rhinovirus, ktorý spôsobuje väčšinu prechladnutí, meria len 20 nanometrov.
 • každý deň ochorie na prechladnutie viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete
 • pri bozkávaní je riziko infekcie nižšie, pretože Ph v ústach a žalúdku zabíja vírus – nemusíte sa ho teda úplne vzdať
 • dospelý človek je počas jedného roka prechladnutý 2 – 4-krát
 • vyhýbajte sa antibiotikám, tie na prechladnutie  nepomáhajú v 9 z 10 prípadov, pretože prechladnutie spôsobujú vírusy a nie baktérie
 • Pri prechladnutí napádajú vírusy vrchnú bunkovú vrstvu sliznice a ničia ju, telo na to reaguje zápalom a tvorí viac hlienov, aby ju ochránilo, tým vznikajú typické symptómy – nádcha, kašeľ, bolesť hlavy…
 • Približne 8 hodín po infekcii sa začnú tvoriť nové vírusy, maximálne po 2 dňoch sa objavia prvé symptómy.
 • 2-3 roky počas nášho života máme symptómy prechladnutia
 • domáce recepty zaberajú; už v najstaršej medicínskej knihe na svete – Eberovom papyruse, popísali starí Egypťania pred viac ako 3 500 rokmi 20 druhov kašľa a nádchy. Ich liečebným odporúčaním bola tinktúra z materského mlieka s tymianom a medom. Nos si vyplachovali datľovou šťavou.
 • Liečbu neukončte po dvoch dňoch, keď sa začnete liečiť. Liečiť sa je potrebné tak dlho, pokiaľ vymizne posledný symptóm (slabosť, ospalosť, znížený výkon, rýchla únava, nechutenstvo, bolesti) a to trvá zvyčajne 5 – 7 dní.

Rady, ako sa ubrániť prechladnutiu:

Obrana proti prechladnutiu. Prevencia zdravia. Čo pomáha proti prechladnutiu? Na prechladnutie

 

 

 • držte si odstup od chorého aspoň 2 metre
 • pravidelne si umývajte ruky minimálne 20 sekúnd
 • nepodávajte si s nikým ruky
 • nechytajte si tvár, pretože vírusy sa dostanú na sliznicu
 • pohybujte sa na čerstvom vzduchu, aby ste si ju zvlhčili

 

 

Čo na prechladnutie?

Prechladnutie, nádcha a imunita. Čo na prechladnutie? Prechladnutie príznaky. Prevencia zdravia. Čo spôsobuje prechladnutie?

 1. Teplo sa obliekajte alebo zababušte do periny – podporuje to prekrvenie nosovej sliznice a rýchlejšie sa zbavíte nádchy.
 2. Vylúčte cukor a umelé sladidlá. Cukor imunitnému systému škodí. Takže urýchlene vysaďte sladkosti, cukríky, čokoládu, ale aj fruktózový cukor v ovocných nápojoch a pod.
 3. Zvlhčujte sliznicu – napr. dajte si teplý, ale nie horúci kúpeľ, s pár kvapkami eukalyptového oleja, alebo ho inhalujte, pomáha aj vetranie.
 4. Nosová sprcha pomáha sliznici. Nosové spreje majú svoj zmysel, ale netreba ich používať viac ako 7 dní.
 5. Pite slepačí vývar, obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov posilňujúcich imunitu a pôsobiacich protizápalovo. Ako sa uvádza zdroj, „taktiež slepačia polievka pomôže zmierniť symptómy prechladnutia. Kuracie mäso obsahuje prírodnú aminokyselinu cystein, ktorá dokáže stenčiť povlak hlienu v pľúcach, urobiť ho menej lepkavým a tým umožniť jeho jednoduchšie vykašlanie. Spracovaná kuracia polievka z plechovky avšak nebude fungovať tak dobre ako jej domáca verzia. Pre najlepší výsledok si preto urobte čerstvú slepačiu polievku sami doma.Tiež sa odporúča do nej pridať trocha čierneho korenia a štipľavej papriky (nie je však nutné, závisí to od chuti každého človeka). Štipľavá chuť totiž okamžite spustí výron slín a iných vodnatých tekutín v ústach, hrdle a pľúcach, čo napomôže k zbaveniu sa hlienov usadených v dýchacích cestách.“
 6. Doprajte svojmu organizmu veľa, naozaj veľa tekutín. Doslova vyplavte prechladnutie z tela von. To, že pijete dostatok tekutín zbadáte podľa farby moču, ktorá bude svetlejšia. Pokiaľ máte chuť na mlieko, namiesto pasterizovaného si doprajte nepasterizované – podporuje totiž imunitu. Pite horúce čaje či čerstvé šťavy z citrusov – cibuľový, zázvorový, mätový, lipový, šípkový…
 7. Je nutné zvoľniť tempo. Čím skôr prechladnutie vyležíme, tým jednoduchší bude jeho priebeh a menej zaťažíme svoj organizmus. Každý druhý z nás ide do práce aj keď má infekt, ale je to o to horšie, pretože sa predlžuje doba liečenia a nakazia sa aj kolegovia.
 8. Ak musíte kýchať, kýchajte do vreckovky alebo do rukáva, to zabraňuje vírusom, aby lietali v ovzduší alebo sa usadzovali na rukách. Každú vreckovku použite len 1x!
 9. Nepotláčajte kýchanie, pretože tlak, ktorý pri ňom vzniká, vám baktérie vtlačí do uší, ktoré sa môžu zapáliť.
 10. Zvýšenú starostlivosť o seba dodržiavajte hlavne prvé tri dni. Prechladnutie oslabuje imunitu a preto môže človek nachytať aj iné vírusy. Najinfekčnejšie obdobie je v prvých 3 dňoch.
 11. Nepodceňujte časté umývanie rúk . Vírusy môžu prežiť na rukách alebo predmetoch až 3 hodiny.
 12. Depresia, stres, zlá nálada – to všetko len zosilňuje príznaky prechladnutia a zhoršuje to, ako sa naša imunita s ním vysporiada. Vašu náladu zlepší príjemná hudba alebo ak si pozriete veselú komédiu.

Kedy ísť k lekárovi?

 • ak sa neviete prechladnutia zbaviť či sa vám zhoršuje
 • keď sa vám zvýši teplota nad 39 °C
 • v prípade, že sa vám veľmi ťažko dýcha

Význam zinku v procese uzdravovania:

Zinok je minerál, ktorý významne prispieva na posilnenie imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov nachladenia, napríklad horúčky či kašľa. Zinok je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave.

Prejavy nedostatku zinku:

V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroje:

www.cas.sk
mercola.com

 

Zdielaj tento článok: