Strava v tehotenstve a zinok

Zinok v tehotenstve. Ako užívať zinok? Strava v tehotenstve. Vitamíny v tehotenstve. Zinok potraviny

Obsah:

Tehotenstvo je silná téma, ktorej sa chceme venovať. Pre tehotné ženy je otázka správnej výživy nesmierne dôležitá. Máme za to, že informovať o účinkoch zinku v tomto emočne i fyzicky vypätom období ženy je viac než nutné.

Tehotenstvo - a akú úlohu v ňom zohráva zinok?

„Zinok významne vplýva na rast, hojenie rán a zabraňuje nevoľnosti. Podporuje vývoj mozgu a imunitného systému plodu. Množstvo zinku v krvi matky klesá v priebehu tehotenstva asi o 30 %. U žien, ktoré pred otehotnením užívali hormonálnu antikoncepciu, je toto množstvo ešte nižšie. Nedostatok zinku sa môže prejaviť zníženou imunitou a slabou odolnosťou proti infekciám. Odporúčaný denný príjem v tehotenstve je približne 10 mg. Jeho zdrojom sú tekvicové semená, morské plody, slede, pšeničné klíčky, otruby, strukoviny, cibuľa vajcia. V priebehu tehotenstva môžete po porade s lekárom užívať aj potravinové doplnky s obsahom zinku...“

Správna a vhodná výživa

„Dôraz na správnu výživu sa dnes dostáva do popredia záujmu nielen nastávajúcich mamičiek, ale aj širokej verejnosti. Správna a vhodná výživa je totiž jeden z faktorov, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplyvniť priebeh tehotenstva a zdravotný stav novorodenca. Negatívne účinky na plod spôsobené nesprávnou výživou v tehotenstve sa síce môžu prejaviť ešte pred pôrodom či počas neho, niekedy sa však dôsledky týchto nežiaducich vplyvov môžu prejaviť až v dospelosti. Zmeny vo výžive tehotných žien sa týkajú predovšetkým látkovej premeny (metabolizmu) živín, minerálov, vitamínov i stopových prvkov. Kalorické potreby plodu sú výrazne nižšie ako u dospelého človeka, a to iba 300 kcal denne. Priemerný energetický príjem tehotnej ženy by sa mal pohybovať okolo 2 400 kcal denne...“ Každá budúca mamička by sa pravidelne mala radiť so svojím lekárom.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroje:

babyweb.sk/vyziva-v-tehotenstve

Zdielaj tento článok: