Zinok potrebuje každá bunka nášho tela

Zinok potrebuje každá bunka tela

Milí priatelia, dnes sa porozprávame o veľmi dôležitom minerále, ktorý naše telo a každá bunka v ňom potrebuje. Týmto minerálom je zinok. Zinok má mnoho výhod pre naše zdravie. Mnohí z nás máme deficit zinku, čo sa môže stať vážnym problémom vedúcim až k poškodeniu zdravia.

Prečo potrebujeme zinok a aký je najlepší spôsob, akým ho telu dodáme?

Ak chcete odpoveď, čítajte ďalej.

Okrem genetických predispozícii spočíva problém s nedostatkom zinku v našom organizme práve v strave, ktorú konzumujeme. Poľnohospodári využívajú priemyselné hnojivá, ktoré nedokážu nahradiť nevyhnutné minerály, a takto vypestované plodiny si nedokážu vytiahnuť dostatok živín z pôdy. Využívanie tohto typu hnojív dokáže za jedno desaťročie odstrániť takmer všetok zinok z pôdy. Zhoršené životné prostredie a priemyselné spracovanie potravín má za následok, že človek prostredníctvom stravy nedokáže prijať dostatočné množstvo zinku a musí ho dopĺňať špeciálnymi prípravkami.

V súčasnosti  mnoho detí  trpí chronickým nedostatkom tohto minerálu. Jeho dopĺňanie je potrebné v rámci prevencie rôznych detských infekčných ochorení, ale aj na podporu normálneho rastu a vývinu.

Zinok je minerál obsiahnutý v každej časti tela a plní mnoho funkcií. Nachádza sa v každej bunke tela. Je súčasťou viac než 200 enzýmov. Vo veľkom množstve je obsiahnutý v červených i bielych krvinkách, v kostiach, obličkách, pečeni, pankrease  a dokonca aj v sietnici. Každá bunka nášho tela potrebuje zinok na svoje delenie a obnovu.

Zinok je potrebný pre:

1.       Zdravšiu pokožku. Zinok chráni našu pokožku pred poškodením a pomáha uzdravovať ju. Je nevyhnutým minerálom, ktorý dokáže zlepšiť farebný tón našej pleti, pomáha zlepšovať hojenie rán a vredov na pokožke. V podobe lokálnych prípravkov je používaný na liečenie dermatitíd, vyrážok a akné.

2.       Imunitný systém. Zvyšuje odolnosť proti infekciám. Pomáha bojovať s rakovinou, je dôležitou súčasťou protizápalových systémov v tele. Skracuje dĺžku trvania prechladnutia. Vo forme lokálnych prípravkov je využívaný pri liečbe oparov.

3.       Lepšiu plodnosť mužov. Mužská prostata koncentruje vysoký obsah zinku a jeho nedostatok môže spôsobovať neplodnosť.

4.       Lepšiu pamäť a schopnosť učiť sa. Zabezpečenie dostatočného príjmu zinku je dôležitým krokom k dosiahnutiu optimálnej funkcie mozgu a k predchádzaniu porúch pamäte vo vyššom veku. Podľa magazínu The Science Daily spoluprcovali vedci z Duke University medical Center a chemici z Institute of Technology v americkom štáte Massachusetts na zistení účinkov zinku na mozog. Vedci na experiment využili myš, ktorej podali látku viažucu zinok z mozgu myši. Zistili, že ak mozgu chýba tento minerál, nepriaznivo to ovplyvní , teda významne zníži komunikáciu medzi neurónmi. Z toho dôvodu býva zinok odporúčaný aj pacientom s Alzheimerovou chorobou.

Ďalšie výhody zinku sú:

● znižuje obsah cukru v krvi

● pomáha antivírusovým látkam v boji proti hepatitíde typu C

● napomáha ostrejšiemu zraku

● zlepšuje čuch

● povzbudzuje chuť do jedla

● je ko-faktorom mnohých metabolických reakcií

● je potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy

● pomáha regulovať inzulín

 

Potraviny bohaté na zinok sú:

● vnútornosti

● hovädzie mäso

● hydina

● jahňacie

● mliečne výrobky

● strukoviny

● ustrice a mäkkýše

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

 

 

 

Zdielaj tento článok: