Ako si zlepšiť pamäť

Pamäť je fantastická. Okrem iného ju môžeme využiť ako obrovský archív krásnych spomienok. Avšak vekom s ňou prichádzajú problémy. Existuje však viacero spôsobov, ako pamäť zlepšiť.
Obsah článku:
- Čo je dobré na pamäť ?
- Mozgová aktivita a zinok
- Prejavy nedostatku zinku
- Ako zinok organizmu doplníme?
Čo je dobré na pamäť ?
Ako sa dozvedáme v článku „Máte problémy s pamäťou? Vedci našli spôsob ako ju zlepšiť až päťnásobne.“, boli skúmané viaceré spôsoby, ako zlepšiť ľudskú pamäť. "Kľúč k lepšej funkcii pamäte podľa nich spočíva v krátkom zdriemnutí.
Už krátke zdriemnutie v práci či v škole predstavuje pre zdravie človeka významné benefity, obzvlášť pokiaľ ide o našu pamäť. Vedci zo Saarlandskej Univerzity v Nemecku zistili, že už 45-minútový spánok dokáže zlepšiť pamäť až päťnásobne. Štúdia publikovaná v odbornom periodiku Neurobiology of Learning and Memory skúmala účinok podriemkavania na vzorke 41 študentov. Študenti sa vo výskume učili 90 slov a 120 nesúvisiacich dvojíc slov. Následne boli rozdelení na dve skupiny – jedna si mohla zdriemnuť, zatiaľ čo druhá pozerala DVD. Po prestávke boli obom skupinám študentov predložené testy týkajúce sa zapamätaných slov. Výsledky testov ukazovali jednoznačne v prospech skupiny, ktorá si mohla zdriemnuť.
Vedúci výskumu profesor Axel Mecklinger uviedol, že už krátke zdriemnutie v kancelárii či v škole dokáže výrazne zlepšiť pamäť a zvýšiť úspešnosť učenia. Dodal, že všade tam, kde je vyžadované učenie, by sa malo prihliadať na pozitívne účinky spánku. V budúcnosti sa podľa neho budú novonadobudnuté poznatky uplatňovať v mnohých zamestnaniach a edukačných zariadeniach. Okrem obednej pauzy sa tak možno čoskoro dočkáme aj obedného šlofíka."
Mozgová aktivita a zinok
„Mozog a mozgová aktivita sú závislé od dostatočného prívodu zinku. Podľa výskumov podporuje zinok činnosť mozgu a udržuje duševnú sviežosť. Nedostatok zinku vplýva na aktivitu mozgu. Jeho deficit zohráva úlohu aj pri oxidatívnom poškodení mozgu a dáva sa do súvisu s niektorými jeho ochoreniami (napr. schizofréniou). Môže dochádzať k poklesu tvorby serotonínu a melatonínu.“
Prejavy nedostatku zinku
V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.
Ako zinok organizmu doplníme?
Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus. Viac o zinku nájdete na: zinokprezdravie.sk/zinok
Zdroje:
www.dobrenoviny.sk/vedci-nasli-sposob-ako-pamat-zlepsit-az-patnasobne
dia.hnonline.sk/zinok-od-a-po-z