Ako si zlepšiť pamäť

Ako si zlepšiť pamäť. Čo je dobré na pamäť? Lieky na pamäť pre študentov. Pamäť

Pamäť je fantastická. Okrem iného ju môžeme využiť ako obrovský archív krásnych spomienok. Avšak vekom s ňou prichádzajú problémy. Existuje však viacero spôsobov, ako pamäť zlepšiť.

Obsah článku:

Čo je dobré na pamäť ?

Ako sa dozvedáme v článku „Máte problémy s pamäťou? Vedci našli spôsob ako ju zlepšiť až päťnásobne.“, boli skúmané viaceré spôsoby, ako zlepšiť ľudskú pamäť. "Kľúč k lepšej funkcii pamäte podľa nich spočíva v krátkom zdriemnutí.

Už krátke zdriemnutie v práci či v škole predstavuje pre zdravie človeka významné benefity, obzvlášť pokiaľ ide o našu pamäť. Vedci zo Saarlandskej Univerzity v Nemecku zistili, že už 45-minútový spánok dokáže zlepšiť pamäť až päťnásobne. Štúdia publikovaná v odbornom periodiku Neurobiology of Learning and Memory skúmala účinok podriemkavania na vzorke 41 študentov. Študenti sa vo výskume učili 90 slov a 120 nesúvisiacich dvojíc slov. Následne boli rozdelení na dve skupiny – jedna si mohla zdriemnuť, zatiaľ čo druhá pozerala DVD. Po prestávke boli obom skupinám študentov predložené testy týkajúce sa zapamätaných slov. Výsledky testov ukazovali jednoznačne v prospech skupiny, ktorá si mohla zdriemnuť.

Vedúci výskumu profesor Axel Mecklinger uviedol, že už krátke zdriemnutie v kancelárii či v škole dokáže výrazne zlepšiť pamäť a zvýšiť úspešnosť učenia. Dodal, že všade tam, kde je vyžadované učenie, by sa malo prihliadať na pozitívne účinky spánku. V budúcnosti sa podľa neho budú novonadobudnuté poznatky uplatňovať v mnohých zamestnaniach a edukačných zariadeniach. Okrem obednej pauzy sa tak možno čoskoro dočkáme aj obedného šlofíka."

Mozgová aktivita a zinok

„Mozog a mozgová aktivita sú závislé od dostatočného prívodu zinku. Podľa výskumov podporuje zinok činnosť mozgu a udržuje duševnú sviežosť. Nedostatok zinku vplýva na aktivitu mozgu. Jeho deficit zohráva úlohu aj pri oxidatívnom poškodení mozgu a dáva sa do súvisu s niektorými jeho ochoreniami (napr. schizofréniou). Môže dochádzať k poklesu tvorby serotonínu a melatonínu.“

Prejavy nedostatku zinku

V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus. Viac o zinku nájdete na: zinokprezdravie.sk/zinok

Zdroje:

www.dobrenoviny.sk/vedci-nasli-sposob-ako-pamat-zlepsit-az-patnasobne

dia.hnonline.sk/zinok-od-a-po-z

 

Zdielaj tento článok: