Poruchy spánku a pozornosť

Spánkový deficit a nedostatok spánku. Zinok pred spaním. Zinok ráno alebo večer?

Obsah:

Nie je novou informáciou keď povieme, že spánok a pozornosť spolu úzko súvisia. No vedeli ste, že nedostatok spánku, ale aj jeho prebytok môže spôsobiť zdravotné ťažkosti?

Prebytok spánku

Britskí a talianski vedci skúmali prebytok i nedostatok spánku. Ich štúdia bola uverejnená v odbornom magazíne o spánku a tvrdí, že nadmerný spánok býva väčšinou spojený s chorobou. Keď človek potrebuje spať viac než desať hodín denne, môže byť chorý.

Čo spôsobuje nedostatok spánku?

Asi všetci poznáme ten pocit, keď ráno zazvoní budík a my sa v duchu nevieme dočkať, kedy si večer znova ľahneme do postele. Nedostatok spánku je téma, ktorú by sme nemali podceňovať. Spánkový deficit „...zvyšuje riziko obezity, srdcových porúch a cukrovky.“ „... deficit núti mozog uvoľňovať stresový hormón kortizol, ktorý napomáha rast tukových tkanív v oblasti brucha. Ľudia, ktorí spia len okolo päť hodí denne, majú v organizme o 15 percent menej leptínu (hormón potlačujúci chuť na jedlo) a o 15 percent viac grelinu (zvyšuje hlad) ako tí, čo spia denne osem hodín. Pokiaľ teda málo spíte, kilogramy navyše pribúdajú aj vašou zásluhou.“ Ak spíme krátko, sme navyše unavení a podráždení. Naša pozornosť je veľmi nízka. A hoci by sme akokoľvek chceli, nepodáme dostatočný výkon. Telo následne dopujeme rôznymi života-budičmi, od ktorých očakávame, že nás vrátia do života. Obľúbenými sú najmä kofeín, taurín či guarana.  Vedeli ste, že svoju pozornosť môžete zvýšiť aj doplnením minerálu zinok?

Doplňte mozgu zinok

„Mozog a mozgová aktivita sú závislé od dostatočného prívodu zinku. Podľa výskumov podporuje zinok činnosť mozgu a udržuje duševnú sviežosť. Nedostatok zinku vplýva na aktivitu mozgu a pamäť. Jeho deficit zohráva úlohu aj pri oxidatívnom poškodení mozgu a dáva sa do súvisu s niektorými jeho ochoreniami (napr. schizofréniou). Môže dochádzať k poklesu tvorby serotonínu a melatonínu.“

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroje:

dia.hnonline.sk/zinok-od-a-po-z

zdravie.pravda.sk/nedostatok-spanku-skodi-srdcu-aj-postave

dobrenoviny.sk/kolko-spanku-potrebujete-vo-svojom-veku

Zdielaj tento článok: