5 spôsobov ako zvýšiť sústredenie
Obsah:
- Nedostatok koncentrácie znižuje výkon
- Ako zlepšiť sústredenie?
- Podporte svoju mozgovú aktivitu zinkom
- Ako si doplniť zinok?
Žijeme v dobe, kedy sme neustále niečím rozptyľovaní. Buď nám zvoní mobil, prišiel mail, pípa sms, hlási sa viber, máme like na instagrame alebo na facebooku a pod. So sústredením má v súčasnej dobe problém väčšina z nás.
Nedostatok koncentrácie znižuje výkon
V prípade nedostatočnej koncentrácie sme však neustále vytrhávaní z činnosti, ktorú robíme, a teda sa k nej ťažko vraciame. Stále rozrušenia spôsobujú, že prirodzene zabúdame na to, čo sme chceli povedať či urobiť. Väčšinou na pretrhnutú myšlienkovú niť nadviažeme zopakovaním či pripomenutím si posledných úkonov a myšlienok, alebo už na ňu nedokážeme nadviazať vôbec. To celkovo vykonávanú činnosť zbytočne predlžuje. Neustále vyrušovanie rôznymi podnetmi môže zničiť našu schopnosť pracovať či učiť sa.
Ako zlepšiť sústredenie?
Nasledujúcich 5 tipov nám pomôže byť sústredenejšími a vykonávať činnosti efektívnejšie.
1) Motivácia
Sústrediť sa dokáže každý z nás. Hoci sa problém zdá byť zložitý, riešenie je až detsky jednoduché. A to doslova. Dieťa, ktoré sa baví určitou činnosťou, je takmer nemožné vyrušiť. Plne sa na túto aktivitu sústredí. Je to preto, lebo vykonávaná činnosť ho baví. Tak je to aj u dospelého človeka. Práca, ktorú robí, musí mať preňho zmysel a v istom zmysle ho aj baviť.
2) Plánovanie
Dôkladné naplánovanie každej činnosti výrazne skráti čas jej výkonu. Ak máme plán činnosti, jej cieľ a časový harmonogram, dosiahneme oveľa viac. Každý veľký problém jednoduchšie zdoláme tak, že ho rozbijeme na drobné. Rovnako je to aj s vykonávanou činnosťou. Pre človeka je jednoduchšie sústrediť sa POSTUPNE na jednotlivé kroky. Keď skáčeme z jedného úkonu na druhý, ľahšie urobíme chyby a v konečnom dôsledku stratíme oveľa viac času ich naprávaním.
3) Eliminovanie rušivých elementov
Samozrejme, nie je v našich silách eliminovať všetky rušivé elementy vonkajšieho prostredia, ale niektoré z nich ovplyvniť môžeme. Vytvoríme si pokojné prostredie, ktoré nás nebude rozptyľovať. Zbavíme sa ruchov, stíšime hudbu, privrieme dvere, stlmíme mobilný telefón a na chvíľu sa odhlásime zo sociálnych sietí. Práve sociálne siete sú najväčším požieračom nášho času.
4) Oddych
Aj sústredenie má svoje limity. Všeobecne platí, že človek sa dokáže plne sústrediť maximálne 40 minút. Aby sme sa dokázali efektívne sústrediť, musíme si dopriať aj prestávky. Prestávky vyplníme takou formou odpočinku a odreagovania mysle, ktorá nám vyhovuje. Niektorí z nás si spravia kávu, čaj, prípadne si za odmenu dajú sladký pamlsok. Jednoducho odreagujeme myseľ, nech si tiež odpočinie a chytí druhý dych.
5) Priority
Príliš mnoho úloh nás prirodzene oberá o chuť začať ich riešiť. Riešením je zostaviť si rebríček priorít. Hovorí sa, že ak máme na deň viac než 3 priority, tak v podstate žiadne priority nemáme. Nedokážeme totiž činnostiam priradiť váhu. Venovanie sa jednej úlohe je oveľa efektívnejšie ako viacerým naraz. Preto si určime, čo skutočne v daný deň MUSÍME vykonať, pričom by počet takýchto priorít nemal prevýšiť 3. Zvyšok úloh presuňme na ďalší deň.
Podporte svoju mozgovú aktivitu zinkom
„Mozog a mozgová aktivita sú závislé od dostatočného prívodu zinku. Podľa výskumov podporuje zinok činnosť mozgu a udržuje duševnú sviežosť. Nedostatok zinku počas vnútromaternicového vývoja spomaľuje vývoj mozgu. Jeho deficit zohráva úlohu aj pri oxidatívnom poškodení mozgu a dáva sa do súvisu s niektorými jeho ochoreniami (napr. schizofréniou). Môže dochádzať k poklesu tvorby serotonínu a melatonínu.“ Každá budúca mamička by sa pravidelne mala radiť so svojím lekárom. Zinok celkovo zabezpečuje normálny rast a vývin mozgu u detí. /zdroj: https://zinokprezdravie.sk/spravne-fungujuci-mozog-zinok
Ako si doplniť zinok?
Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus. Viac o zinku nájdete na: https://zinokprezdravie.sk/zinok
Zdieľaj tento článok!