Kde sa vzal lak na nechty?

Kedy vznikol lak na nechty. Kde sa vzal lak na nechty? Pekne naakované nechty

„Nalakované nechty sú dnes samozrejmosťou a rovnako to bolo v minulosti. Nie je to žiadna novinka modernej doby, práve naopak. Farbenie nechtov má dlhú tradíciu, ktorá siaha až do Egypta.

 

 

 

Obsah článku:

Kto objavil lak na nechty?

Prvý národ, ktorý objavil čaro ozdobených nechtov boli Babylončania. V ich hrobkách sa našli pozostatky kráľov, ktorí svoje nechty ozdobovali zlatom. Takže kedysi nešlo len o ženskú záležitosť. Skrášľovali sa aj chlapi.

Za prvý lak na nechty môžeme považovať zmes, ktorú vyrobili Číňanky. Zmiešali arabskú gumu s vaječnými bielkami, želatínou a včelím voskom. Potom si takýto lak naniesli na nechty, nechali pôsobiť aj celú noc a na druhý deň nechty ešte dozdobili lupienkami rôznych kvetov.

V Egypte sa nechty farbili zas hennou, teda prírodnou hnedou farbou. Príslušníci vyššej spoločenskej vrstvy smeli na nechtoch nosiť aj červenú farbu. Čím nižšia spoločenská trieda, tým bledší bol aj lak. Otrokyne si napríklad farbili len končeky, a to zmesou z jahôd.

V stredoveku ženy preferovali naolejované a vyleštené nechtíky. Farebnosť sa nenosila, naznačovala skôr ľahšie mravy. A približne tu nastáva zlom, kedy si nechty prestali lakovať muži. Lebo si ich vlastne nelakoval takmer nikto. Lak na nechty, približne taký, aký ho poznáme dnes, vznikol v roku 1920. A vďačiť zaň môžeme automobilovému priemyslu. Veď ak autá potrebujú laky, a tak sa prišlo na zmes, ktorá je neškodná aj pre naše nechty.“ (zdroj: https://sarm.pluska.sk/moda/historia-laku-nechty-kedysi-ho-pouzivali-aj-muzi)

Zdravé nechty

Nezabúdajme však, že krásne nechty sú nielen pekne upravené, ale v prvom rade zdravé. Za zdravie nechtov je do veľkej miery zodpovedný zinok. Ak vašim nechtom niečo chýba, prejaví sa to na ich vzhľade.

Prejavy nedostatku zinku

V súčasnosti mnoho ľudí trpí nedostatkom tohto minerálu, čo sa prejavuje napríklad nechutenstvom, narušením reprodukčného zdravia, únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, zhoršením zraku, spomaleným hojením rán a podobne.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdielaj tento článok: