Veľké črevné upratovanie

detox

Jar je časom nových začiatkov. S prvými hrejivými lúčmi nás ovládne lepšia nálada a aj vďaka nej má väčšina z nás práve v tomto období chuť na pozitívne zmeny. Týka sa to kariéry, osobného rozvoja, vzťahov...nevynímajúc ani zdravie. Ako sme už naznačili v predchádzajúcom článku, jar je skvelým obdobím pre detoxikáciu organizmu. Pomôže nám to zregenerovať ho po dlhej zime, očistiť ho od toxínov, dodať mu živiny a celkovo, odštartovať zmeny v našich stravovacích návykoch, ktoré na ktoré sa odhodlávame už od skončenia Vianoc.

Smoothies je skvelým štartom

V prvom kroku začnime s črevami. Na ich očistu „postačia“ dnes už veľmi populárne smoothies. Na internete je bežne dostupných množstvo receptov, z ktorých sa dá vybrať na základe chuťových preferencií. Okrem základu, ktorý tvorí zväčša ovocie či zelenina, pridajte niektoré druhy semienok, ktorými posilníte detoxikačný účinok.

 

Bazalkové semienka

Bazalkové semienka sa obsahom vlákniny radia medzi top. Pred použitím ich namočte do vody, niekoľkonásobne zväčšia svoj objem. Vzniknutú rôsolovitú hmotu môžete použiť nielen do smoothies, ale aj do ovsených vločiek, jogurtov či iných nápojov.

Konopné semienka

Konopné semiačka sú zdrojom kvalitných proteínov, zdravých tukov, vitamínov, minerálov a ďalších látok. Na trhu sú k dispozícii lúpané i nelúpané. Na priamu konzumáciu sú ideálne lúpané, nelúpané treba namočiť na niekoľko hodín do vody, aby šupka zmäkla.

Ľanové semienka

Semená ľanu sú zásobárňou vlákniny, vitamínov skupiny B, vitamínu E, bielkovín, zdravých tukov... Majú blahodarné účinky na celú tráviacu sústavu a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Prospešné sú pre ženy v klimaktériu, pretože obsahujú fytoestrogény, ktoré majú podobné účinky ako estrogény. Semiačka prihoďte do mixéra so smoothies alebo ich pomeľte a ihneď konzumujte.

Ako ešte môžme pomôcť organizmu zregenerovať ho po zime?

Zinok pri jarnom detoxe

Zinok je stopový prvok, ktorý významne prispieva k posilneniu imunity a urýchľuje proces uzdravovania. Je tiež dôležitý pre správny vývoj a funkciu rozmnožovacích orgánov, zlepšuje stav kože, urýchľuje hojenie rán alebo pomáha pri únave. Po zime je dobré zregenerovať pleť, vlasy aj nechty a pripraviť ich na leto. Zinok je na to ideálny.

Ako zinok organizmu doplníme?

Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie rôznych minerálov zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje ich účinok na organizmus.

My sme sa inšpirovali niekoľkými receptami na Čas pre ženy.

Zdielaj tento článok: