Krásna pleť aj v zime? Vieme ako na to.

Krásna pleť aj v zime? Ako mať peknú a zdravú pleť v zime. Zinok na pleť.

Trápi vás s nástupom zimy zhoršený stav vašej pleti? Nezúfajte. Dermatovenerologička Lucia Drahovská z Inštitútu estetickej medicíny v Pezinku radí, ako sa postarať o pleť aj počas chladných zimných dní. Inšpirujte sa...

Podľa lekárky Drahovskej je naša pleť počas zimného obdobia vystavená rôznym vrtochom počasia a neustále prechádzanie z vykúrených miestností do chladného exteriéru jej vôbec neprospieva. Práve naopak, počas zimy si naša pleť vyžaduje oveľa viac pozornosti.

„Suché miestnosti, vykúrené radiátormi výrazne vysušujú našu pleť, ktorá je následne citlivejšia na vonkajšie podnety, čo sa prejavuje rôznymi alergickými reakciami, ekzémami, pigmentovými nerovnomernosťami a drobnými vráskami,“ informuje Lucia Drahovská.

Čomu by sme teda mali venovať zvýšenú pozornosť?

Obsah článku:

3 zlaté pravidlá: Chráňte, hydratujte a premasťujte

Samozrejmosťou pri starostlivosti o pleť je podľa pani lekárky odličovanie, čistenie a krémovanie. Krém by mal našu pleť hydratovať a brzdiť degeneratívne zmeny v jej štruktúre a naštartovať prirodzený proces regenerácie kožného tkaniva. Nemali by ste zabúdať ani na to, že nie len tvár, ale aj krk a dekolt sú neustále vystavené vplyvom vonkajších faktorov, takže im treba venovať rovnakú pozornosť. Veľa o nás prezradia aj ruky, keďže sú stále namáhané pri práci a v bežnom živote. Základom je v tomto prípade pravidelné premasťovanie.

Najúčinnejší je laser

Ako však najlepšie riešiť už vzniknuté problémy, ktoré sú výraznejšie najmä v zimnom období?

Patrí sem najmä zhoršenie stavu akné, rozšírené cievky, drobné šupinatenie až veľké nánosy šupín, ktoré vznikajú z nerovnomernej mazotvorby na povrchu pokožky. Na všetky menované problémy najlepšie zaberá jednoznačne laser, ktorý sa využíva aj na liečbu pigmentácií a nerovnomerností, odstraňovanie jaziev a vrások alebo pórovitosti pleti. A práve zima je najvhodnejším obdobím na absolvovanie zákrokov laserovým lúčom, keďže sa aplikuje na neopálenú pleť.

„Po absolvovaní zákroku bude vaša pleť vypnutejšia, póry sa zmenšia, zníži sa mazotvorba a aknózne prejavy pleti. Dochádza k vyblednutiu až úplnému vymiznutiu pigmentových nerovnomerností, redukcii jaziev či vrások. Vaša pokožka bude pevnejšia, hydratovanejšia a rozžiarená,“ vysvetľuje Drahovská.

Okrem toho by ste počas zimy mali absolvovať aj dermatoskopické kontroly znamienok a ich následné riešenie buď spomínaným laserom alebo chirurgicky.

Vyživujte v prvom rade zvnútra

Krásna pleť je nepochybne zrkadlom našej výživy a stravy. Môžeme používať tú najkvalitnejšiu kozmetiku, absolvovať rôzne kozmetické procedúry, avšak podľa pani lekárky Drahovskej je pre našu pleť najdôležitejšia výživa zvnútra.

„Dôraz kladiem na dobrú životosprávu, dostatočný pitný režim a do bežného života by sme mali zaradiť aj viac pohybu a fyzického výdaja energie,“ zdôraznila Drahovská.

Popri týchto základných odporúčaniach by ste mali doplniť aj dôležité stopové prvky ako zinok, selén, vitamín C alebo kyselinu listovú, ktoré regenerujú a udržiavajú stav pokožky z vnútra.

Účinky zinku

Zinok je napríklad veľmi dôležitý nie len pre pre zdravie ako také, ale aj pre mlado vyzerajúcu zdravú pleť. Pomáha pri hojení rán, jaziev alebo pri liečbe akné. Dokáže znížiť pórovitosť alebo dokonca potlačiť tvorbu mastných šupín na pokožke. Zinok ako stopový prvok by ste okrem stravy mali prijímať aj inou formou, keďže zhoršené životné prostredie a priemyselné spracovanie potravín má za následok, že človek prostredníctvom stravy nedokáže prijať dostatočné množstvo zinku a musí ho dopĺňať špeciálnymi prípravkami. Aby ste ho prijali v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami je lepšie uprednostniť lieky, ktoré obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Ideálna je kombinácia s kyselinou orotovou, ktorá zabezpečí jeho lepšie vstrebávanie a zároveň pôsobí proti starnutiu pleti. 

Zdielaj tento článok: