Prvý deň v škole - ako naň pripraviť dieťa

deti kráčajúce po školskej chodbe a text o lieku zinkorot

Školský rok je tu. Po dvoch mesiacoch voľna sa končí príjemné ničnerobenie, ponocovanie a dlhé vyspávanie. Poradíme vám, ako sa ľahšie prepnúť na školu. Ponúkame Vám niekoľko rád, s ktorými začnite už týždeň pred skončením prázdnin a tak pozvoľna nabehnete na školský rytmus.

Prejdite na skoršie vstávanie

Skúste urýchlene zaviesť také ranné vstávanie, aké si bude vyžadovať včasný príchod do školy. Posúvajte postupne večierku. Ak deti cez prázdniny chodili spať o desiatej, nechcite zrazu posunúť čas o hodinu či dve. Každý deň o 10 až 15 minút skôr v posteli bude úspechom a kým sa začne škola naplno, dopracujete sa aj k ideálnej pol deviatej až desiatej hodine. Musíte však byť vytrvalí a nepodvoliť sa prosbám.

Opäť zaveďte rituály

Pre deti je dôležitý večerný rituál, kde má svoje miesto večera, upokojujúca hra, nie na počítači (!), rozprávka v posteli a bozk na dobrú noc. V rodine prváka by ste to mali zvládnuť do 20.30, väčšie deti by mali byť v posteli do desiatej. Skúste i ranné rituály. Aj tak sa im nevyhnete a pri pokusnom fungovaní zistíte, čo treba doladiť. Vyskúšajte si aj desiatovanie. Najmä pre prváčikov je dobré naučiť ich používať desiatový box a zapojiť ich do výberu a prípravy desiatej. Chlieb potom určite neskončí v školskom koši.

Prváčikovia to majú ťažšie

Asi najväčší stres zažívajú rodičia prváčikov. Dieťa, ktoré ide do školy po prvý raz, je vo veľkom strese. Nevie, čo ho v novom prostredí čaká, ako ho prijmú spolužiaci, učitelia.
■ Prejdite si spolu s ním časový harmonogram prvého dňa niekoľko dní dopredu.
■ Priblížte mu celý plán, ako ráno vstanete, čo si oblečiete, čo sa bude raňajkovať, aby získalo predstavu o tom, čo príde, a vedelo sa na to lepšie pripraviť.
■ Vstaňte skôr ako zvyčajne. Za žiadnych okolností dieťa v prvý deň školy nestresujte, príliš ho nenáhlite nekričte a neprenášajte naň vlastnú nervozitu.
■ Určite ho nenúťte práve v tento deň zjesť celé raňajky, ak na ne nemá chuť.
■ Dovoľte dieťaťu obliecť a učesať sa slávnostne, ide o významnú chvíľu, na ktorú sa spoločne tešíte a pripravujete dlhý čas. Oblečenie (aj verziu na horšie počasie) spolu vyberte deň vopred.
■ Nezabudnite na kyticu pre novú pani učiteľku, obľúbeného plyšáka či hračku! U prváčikov je povolená.

Zdroj:

casprezeny.azet.sk/ako-bezbolestne-zvladnut-skolsky-sok

 

Zdielaj tento článok: