Rozmaznané dieťa - tipy ako naňho

Rozmaznané dieťa, ktoré vyplazuje jazyk. Ako na rozmaznané dieťa. Tipy ako na rozmaznané deti.

Obsah:

Máte doma rozmaznané dieťa? Ponúkame Vám niekoľko tipov, ako ho zvládnuť.

 

Pravidlo prvé: nemusí byť vždy po jeho

Rozmaznaný človek nie je zvyknutý na odmietnutie - má znížený prah frustrácie. Ak bežnému človeku ukážete tortu a nedáte mu, dohromady nič sa nestane - pretože hoci ju má rád, nemusí ju nutne mať. Ak však tortu nedáte rozmaznanému dieťaťu, ktoré ju požaduje, začne sa cítiť frustrované, sklamané, ba až nazlostené. Ale proti rozmaznanosti sa nedá bojovať príjemne a pohodlne. To asi tušíte. Luxus musí skončiť. Postavte si občas hlavu a povedzte jednoducho: NIE. Prepáč, ale dnes tortu nemôžeš dostať, mal si jednu nedávno.

Viac o veci nediskutujte, nevracajte sa k nej, nerozoberajte ju. Skúste dieťa priviesť na iné myšlienky, zaujať ho obľúbenou činnosťou alebo ho zobrať von na prechádzku. Naučte ho, že nemusí byť vždy po jeho.

Pravidlo druhé: vydržte!

Váš miláčik sa bude vašej snahe zbaviť ho rozmaznanosti určite vzpierať. Nebude sa mu páčiť, že blahobyt, ktorý ho obklopoval, má zrazu zmiznúť, že jeho požiadavky nebudú ihneď alebo vždy splnené. Vydržte! Všetko, s čím začíname je ťažké. Ak chcete začať bicyklovať, na prvý pokus sa unavíte už po pár minútach. Vaša jazda bude krivoľaká, možno spadnete. Po čase sa stanete skúseným jazdcom. Pôjdete rýchlo, rovno a vydržíte veľmi dlho. Vaše dieťatko si postupne na nové správanie zvykne a po nejakom čase sa preň stane bežným štandardom. Neskôr, keď si zvykne, už pôjde všetko oveľa ľahšie.

Nezabudnite, že radosť (či úžitok) z krátkodobých prianí má veľmi krátku životnosť. Ak ste dieťatku predvčerom kúpili čokoládu, dnes si to zrejme už ani nepamätá. Pokiaľ mu teda z času na čas niečo odopriete, viac si bude vážiť, keď to zase dostane.

Pravidlo tretie: Za dôsledky zodpovedá každý sám

Rozmaznané dieťa pri každom prejave nespokojnosti rado ukazuje svoj hnev. Trucuje, hádže sa o zem, plače, niekedy dokonca aj čosi rozbije alebo rozleje. Neriešte to bitkou alebo krikom. Pokojne, ale dôrazne dieťa upozornite, že ak rozbije hračku, druhú mu tak rýchlo nekúpite. Ak napríklad rozleje naschvál na zem čaj, dajte mu do rúk handru a ukáže mu, ako má čaj z dlážky utrieť. Ak je to preň náročné, pomôžte mu.

Ak si dieťa uvedomí, že za svoje činy bude VŽDY niesť dôsledky, pomaly prestane ostentatívne vystrájať. Musíte však byť dôslední a toto pravidlo vždy dodržiavať, inak vaše dieťa bude na trucovitosti stále pridávať a skúšať vaše hranice!

Pravidlo štvrté: Rozprávajte sa s dieťaťom

Hovorte s dieťaťom. Snažte sa mu vysvetliť, prečo nemôže mať vždy všetko, čo chce. Vysvetlite mu, že tak to proste nefunguje ani u vás. Je lepšie, keď svoje dieťa počúvate a vysvetľujete mu, kam pôjdete a prečo, čo budete robiť a čo nie, čo sa môže kúpiť a čo nie, než len keď mu všetko autoritatívne prikážete.

Na príkaz má aj to naj-poslušnejšie dieťa tendenciu reagovať vzdorom. Komunikujte s dieťaťom, počúvajte, čo sa vám snaží povedať.

Pravidlo piate: Chváľte svoju ratolesť

Istá múdra pestúnka raz na margo výchovy „zlého“ dieťaťa povedala: „Než mám to dieťa neustále kritizovať za tisíc vecí, čo robí zle, radšej ho pochválim za tú jedinú vec, ktorú robí dobre.“ Účinok to má totiž mnohonásobne väčší. Každý reaguje lepšie na pochvalu, než na krik, urážky či zákazy. Za každý, aj drobný náznak ne-rozmaznanosti svoje dieťa chváľte. Pochváľte ho, ak na odmietnutie prestane reagovať krikom či vzdorom. Pochváľte ho, ak nebodaj povie: Maminka, nevadí, že dnes mi tú čokoládu nekúpiš, dám si ju inokedy. Tak budete v prevýchove napredovať míľovými krokmi.

Bonusové pravidlo: Nezabúdajte na zdravie svojho dieťaťa

Zinok je dôležitý stopový prvok, ktorý má dôležité miesto vo výžive dieťaťa. Aby bol zinok prijatý v množstve účinnom pre liečbu, pred výživovými doplnkami uprednostnite lieky, ktorý obsahujú garantovanú koncentráciu zinku a sú tak účinnejšou voľbou pri problémoch s jeho nedostatkom v organizme. Okrem obsahu zinku je však veľmi dôležitý aj nosič, ktorý pomôže organizmu absorbovať zinok v čo najväčšej miere. Veľmi dobrou voľbou je kyselina orotová, ktorá je prírodného pôvodu a efektívne zvyšuje vstrebávanie zinku zo zažívacieho traktu, čím zintenzívňuje jeho účinok na organizmus.

Zdroj: kankan.sk/5-tipov-ako-na-rozmaznane-dieta

Zdielaj tento článok: